Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi! Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi!

Amazon, oldukça dikakt çeken ve tartışılacak bir karar aldığını açıkadı. Şirket CEO'su tarafından yapılan açıklamaya göre küresel çapta en az 18 bin kişi işten çıkarılacak.

Dünya genelinde 1.5 milyondan fazla kişiyi istihdam eden Amazon, tarihinin en büyük işten çıkarmasını yapacak.

Amazon'un yapacağı işten çıkarmaların hangi ülkelerden olacağına dair bir detay verilmedi. İşten çıkarmalar yoğunluk olarak "Amazon Fresh and Go" isimli mağazalardan ve İnsan Kaynakları bölümlerinde gerçekleşecek. Amazon, maliyetleri düşürmek için böyle bir karar aldığını söylüyor.

18 Ocak'a kadar işten çıkarmalar tamamlanacak

Amazon CEO'su Andy Jassy, "Bu işten çıkarma kararını ve karardan etkilenecek personeli asla hafife almıyoruz." dedi. İşten çıkarmaların sebebini ise küresel ekonomide belirsizlik olarak açıklayan CEO, şirketin geleceği için böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Sektöre yakın kaynaklar, Amazon'daki işten çıkarmaların 18 Ocak'a kadar tamamlanacağını belirtiyor.

amazon 2 dolar (1)

1 trilyon dolar değer kaybeden ilk şirket olmuştu

E-ticaret devi Amazongeçtiğimiz aylarda kötü bir rekor ile 1 trilyon dolar kaybeden ilk şirket olmuştu. Amazon'un yaşadığı 1 trilyon doların üzerindeki değer kaybı, tarihte eşi görülmemiş bir olay. Şirketin son dönemde açıkladığı mali raporlar beklentilerin altında çıkıyordu. Küresel enflasyon ve sıkılaşan para politikaları da etki edince bu durum ortaya çıktı.

ABD'deki en değerli 5 teknoloji şirketi, 2022 yılında 4 trilyon dolar değerinde değer kaybı yaşadı. Bu rakam, Türkiye, Arjantin ve İsviçre'nin toplam gayri safi yurt içi hasılasından (GSYİ) daha fazla.

Editör: Burak Karahan