Ulusal Elektronik Yaralanma Gözetim Sistemi'nin ABD genelinde hesaplanan verilerine göre, en tehlikeli elektronik cihazların başında akıllı telefonlar geliyor. Toplanan bu veriler 5 yıllık bir süre zarfında toplanmış ve Kasım 2022'de analiz edildi. 

Akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar 2021 yılında ABD'de 34.443 can yaktı. diğer tüm cihazlardan daha fazla olan ayrılmamız parçalarımız en çok mesajlaşırken etrafına dikkat etmeyen insanlar olmadığını belirtelim. Ayrıca bu bazı yaralanmalar arasında "akıllı telefon serçe parmağı" gibi uzun sürede gerçekleşen sorunlarda yer alıyor.

en-cok-beklenen-telefonlar-2023

Elektronik sigaralar

Yaralanmalarda son 5 yılda büyük artış yaşayan elektronik sigaralar, 2021'de 1.914 kişiyi yaraladı. Yaralanmalar, patlayan piiler ve akciğer problemleri gibi başlıca sorunları beraberinde geliyor.

yaralanma (1)-1

Mobil oyun ve kontrolörler

Video oynamak isteyip yaralanan kişilerin sayısı 2021 yılında 22.573 kişi olduğu söyleniyor. Ayrıca bu sayıya oyun oynamak için mobil cihaz kullanan kişilerin sayısı da dahil. Çünkü sağlık problemlerinin ve sakatlıkların büyük çoğunluğu başparmak eklemlerinden kaynaklanıyor.

xbox game pass uyelik (2)

Sanal gerçeklik başlıkları

Sanal gerçeklik başlıkları, 2020 yılında sadece 257 kişiyi yaralarken, bir sonraki yıl %530'luk bir artışla 1.374 kişiyi yaraladı.

Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı! Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı!

yaralanma (2)

Editör: Enes Sapmaz