Telefonunuzu virüslerden ve bakterilerden korumak için anti-virüs uygulamaları yüklüyorsunuz. Peki gerçek bakteri ve virüslerden korumak için telefonunuzu temizliyor musunuz?

Telefonunuzu temiz tutmak sağlığınız için oldukça önemlidir. Ve telefonunuzu temizlerken bu işlemi ona zarar vermeden yapmak gerekir. Telefonunuzu temizlerken hangi dezenfektanı kullanmalıyız? Hatta dezenfektana ihtiyacımız var mı? Ne tür bir bez kullanmalıyız ve ne sıklıkla temizlemeliyiz?

İşte telefonunuzu veya tabletinizi temizlemenin en doğru yolu...

Bir telefon veya tableti temizlerken ne tür bez kullanılmalıdır?

Telefonunuzun ekranı düşündüğünüzden daha da hassastır (Benim gibi ekran koruyucu kullanmama takıntınız yoksa kesinlikle ekran koruyucu kullanmanız gerekli). Herhangi bir çizilmeyi önlemek için tüy bırakmayan bir mikrofiber bez kullanılmalıdır. Ekranınızda kağıt parçacıkları bıraktığı ve çizilmelere neden olabileceği için kağıt bazlı havluları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Telefon şarj olurken neden çok ısınır? Telefon şarj olurken neden çok ısınır?

Telefon temizliği için dezenfektan kullanılabilir mi?

Hayır. Akıllı telefonlarınızda ve tabletlerinizde asla cam temizleyicileri (halk arasında camsil olarak da bilinir), sert kimyasalları ya da temizlik solventlerini (çözücü) kullanmamalısınız. Aksi takdirde cihazınıza geri dönülmez hasarlar verebilirsiniz. iPad ve iPhone'daki ekranlar, ekranı temizlemek için kimyasallar kullanırsanız soyulabilecek özel bir kaplamaya sahiptir. Bunun yerine ekran temizlemek için kullanılan özel temizleme solventlerinden kullanmanız gerekir.

Telefonunuzun veya tabletinizin ekranını doğru şekilde nasıl temizlersiniz? Telefon ekranı nasıl temizlenir?

- Cihazı kapatın - Tüy bırakmayan mikrofiber bezle soldan sağa ve yukarıdan aşağıya silin. - Temizlemek için bir damla su veya ekran dezenfektanı kullanın. - Mikrofiber ile ekranı tekrar silin.

Telefonum ıslandı, kurutmak için saç kurutma makinası kullanabilir miyim?

Telefonunuzu hiç suya düşürdünüz mü? Kurutmak için saç kurutma makinası mı kullandınız yoksa "Ben geleneksel insanım" deyip pişmemiş pirincin içine koyarak beklediniz mi? Hiçbirini yapmayın. Telefonu hemen kapatın ve eğer çıkarılabilirse pilini çıkarın. Kurumasını bekleyin ve tamamen kuruyana kadar açmayın ve en önemlisi asla saç kurutma makinesi kullanmayın.

Telefonunuzu suya düşürdüğünüzde veya ıslandığında yapabileceğiniz şeyleri aşağıdaki videoda size anlattık. Eğer videoyu izlemek istemiyorsanız buraya tıklayarak "Sıvıyla telefon eden telefona yapılması ve yapılmaması gerekenler" başlıklı haberimizi de okuyabilirsiniz.

 

Editör: Megabayt Haber