Apple'ın yeni amiral gemisi akıllı saati Apple Watch Ultra tanıtıldı.  Watch Series 8'den farklı bir tasarıma sahip olan saat, yuvarlatılmış kenarlar taşırken, saatin düz bir ekrana sahip olması dikakt çekiyor. Saat ayrıca ekstrem koşullarda çalışabilmesi için özel olarak tasarlandı.

Yeni Apple Watch Ultra'yı en ön plana çıkaracak özelliklerinden biriyse dayanıklılığı oluyor. Apple, yeni saatinde özellikle ekstrem şartlara dayanıklı olacak özellikler sunacak. Akıllı saatin çerçevesi, çarpmalara ve vurmalara karşı daha dayanıklı bir yapı sunarken, Sıradan Apple Watch'lardan çok daha suya dayanıklı olması dikakt çekiyor. 40 metreye kadar suya dayanıklı olan saat. dalış için kullanılan teknolojik cihazların kullandığı sertifikaya sahip. Akıllı saat, yeni bir titanyum metal alaşımdan üretiliyor. Böylece saatin dayanıklılığı, alüminyum olmaması sayesinde çok daha üst düzeyde olacak. Cihazda ayrıca ikinci bir hoparlör ve toplamda 3 mikrofonla, programlanabilir bir tuşla birlikte geliyor.

95707467b4a3087160bc40eb5e58480b04a6eea2

Apple Watch Ultra, diğer Watch saatlerine göre daha da büyük bir ekrana yer verecek. Bugüne kadar 41 mm ve 45 mm boyutlarda çerçeve sunan Apple, Watch Ultraile 49 mm çerçeve sunuyor.

Apple Watch Ultra'nın ekranı hakkında detaylı bilgi ne yazık ki bulunmuyor. Fakat paylaşılan sınırlı detaylara göre cihaz, 410 x 502 piksel çözünürlükte ekrana yer alıyor. Ekranın büyümesiyle birlikte fitness takibi yapılmasını sağlayan metrikler gibi araçların kolaylıkla görüntülenmesini sağlayacak. Saatin diğer bir dikkat çeken özelliği ise Apple Watch Ultra'ya özel olan Watfinder isimli saat arayüzü. bu arayüz sayesinde saati kullanırken ihityacınız olacak yükseklik, basınç gibi tüm özellikleri tek ekranda görebileceksiniz.

Sağlık özellikleri de geliştirildi

Apple Watch Ultra, şu ana kadar öğrenilenlere göre yeni Apple Watch Series 8 ile aynı sağlık özelliklerini sunacak. Yani cihaz, Watch Series 8 ile birlikte gelecek sıcaklık sensörü, kan basıncı sensörü, termometre, uyku takibi, uyku apnesi tespiti ve diyabet tespiti gibi özelliklere yer verecek.

ffaa1bab018178101cce5b3f899c5e57bf7300e2

Bunun yanı sıra Apple, bir süredir geliştirmekte olduğu bilinen kaza tespiti özelliğine de Watch Ultra'da yer verecek. Cihaz, akselerometre yardımıyla kazaları tespit edecek. Kazanın tespit edilmesi durumunda akıllı saat, otomatik olarak acil durum hizmetlerini arayarak bilgi sunacak. Cihazın batarya kapasitesi henüz bilinmese de artan batarya boyutu sayesinde diğer saatlerden daha yüksek kapasiteye sahip olması bekleniyor. 

Apple Watch Ultra'nın fiyatı ise 899 ila 999 dolarlık iki model olarak açıklandı.

Apple Watch Series 8 ateşiniz olup olmadığını tespit edebilecek Apple Watch Series 8 ateşiniz olup olmadığını tespit edebilecek

1aa79d03f8e319c002c3968e05a7d1057a417989