6 Ağustos ve 9 Ağustos'u takip eden günlerde Japonya'nın teslim olmasına neden ve ABD'nin attığı atom bombaları tarihte bir leke olarak yerini aldı. Ancak, bombalamalar gerçekleşmeden önce insanlara uyarılar verildiğini, Japon sivillere bu olay olmadan önce şehirlerinden ayrılmaları gerektiğini söyleyen bildiriler dağıtıldığını ilk kez duymuş olabilirsiniz.

Japonca ve İngilizce yazılan ilk tur broşürler, şehirlerin hedef alınacağı ve yok edileceği konusunda uyarıda bulunarak vatandaşlara 'bu şehirleri derhal boşaltmalarını' söyledi. Broşürler, Hiroşima da dahil olmak üzere birçok şehre dağıtıldı ve "insan tarafından şimdiye kadar tasarlanmış en yıkıcı patlayıcının" Japonya'ya atılacağı konusunda uyardı.

Broşürlerin tamamı, Ağustos 1945'teki o kader gününden önce Japon halkına atıldı.

resize (1)-2

İşte ilk olarak Hiroşima'ya dağıtılan broşürde yazanlar:

"JAPON HALKINA"

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

"Amerika, bu broşürde söylediklerimize derhal kulak vermenizi rica ediyor.

"İnsanoğlunun şimdiye kadar tasarladığı en yıkıcı patlayıcıya sahibiz. Yeni geliştirdiğimiz atom bombalarımızdan tek bir tanesi, aslında patlayıcı güç olarak 2000 dev B-29'umuzun tek bir görevde taşıyabileceği güce eşdeğerdir. Bu korkunç gerçek, üzerinde düşünmeniz gereken bir gerçektir ve bunun son derece doğru olduğunu ciddiyetle temin ederiz.

“Bu silahı sizin vatanınıza karşı kullanmaya yeni başladık. Hâlâ şüpheniz varsa, Hiroşima'ya o şehre tek bir atom bombası düştüğünde ne olduğunu araştırın.

"Bu yararsız savaşı uzatmak için kullandıkları ordunun tüm kaynaklarını yok etmek için bu bombayı kullanmadan önce, şimdi sizden İmparator'a savaşı bitirmesi için ricada bulunmanızı istiyoruz.

"Başkanımız size onurlu bir teslimiyetin on üç sonucunu özetledi. Bu sonuçları kabul etmenizi ve yeni, daha iyi ve barışsever bir Japonya inşa etme işine başlamanızı istiyoruz.

“Askeri direnişi durdurmak için şimdi adımlar atmalısınız. Aksi takdirde, savaşı hızla ve zorla bitirmek için bu bombayı ve diğer tüm üstün silahlarımızı kararlılıkla kullanacağız.”

resize-4

Daha sonra günler sonra Nagasaki'ye benzer bir broşür dağıtıldı:

“JAPONLARIN DİKKATİNE. ŞEHİRLERİNİZİ BOŞALTIN.

"Askeri liderleriniz on üç maddelik teslim beyannamesini reddettikleri için son birkaç gün içinde iki önemli olay meydana geldi.

“Sovyetler Birliği, ordunun bu reddi nedeniyle, büyükelçiniz Sato'ya ulusunuza savaş ilan ettiğini bildirdi.

“Böylece dünyanın bütün güçlü ülkeleri artık sizinle savaş halinde.

"Ayrıca, liderleriniz Japonya'nın bu yararsız savaşı onurlu bir şekilde bitirmesini sağlayacak teslim beyannamesini kabul etmeyi reddettikleri için atom bombamızı kullandık.

"Yeni geliştirdiğimiz atom bombalarımızdan tek bir tanesi aslında patlayıcı güç olarak 2000 dev B-29'umuzun tek bir görevde taşıyabileceği güce eşdeğer.

"Tokyo Radyosu size, bu kitle imha silahının ilk kez kullanılmasıyla Hiroşima'nın fiilen yok eldildiğini söyledi.

"Bu gereksiz savaşı uzatmak için kullandıkları ordunun tüm kaynaklarını yok etmek için bu bombayı tekrar tekrar kullanmadan önce, imparatora savaşı bitirmesi için dilekçe verin.

"Başkanımız size onurlu bir teslimiyetin on üç sonucunu özetledi.

“Bu sonuçları kabul etmenizi ve yeni, daha iyi ve barışsever bir Japonya inşa etme işine başlamanızı istiyoruz.

"Derhal harekete geçin yoksa savaşı derhal ve zorla bitirmek için bu bombayı ve diğer tüm üstün silahlarımızı kararlılıkla kullanacağız.

Patlamalarda ölenlerin çoğu sivildi, binlerce kişi anında öldürüldü ve ölü sayısı sonraki aylarda önemli ölçüde arttı.

Bu broşürler, o gün yaşananların tüyler ürpertici bir hatırlatıcısı olarak kalmalı ve bizi, böyle bir şeyin bir daha asla olmayacağı bir dünya için umut etmeye zorlamalı.

Editör: Burak Karahan