TikTok, ABD'de devam eden baskılardan doğrudan bir meydan okumayla karşı karşıya kaldı. ABD hükümeti, TikTok'un Çinli ana şirketi ByteDance'ten satılmasını veya olası bir yasakla karşı karşıya kalacağını talep ettiği söylendi. Bahsi geçen talep ilk olarak The Wall Street Journal ve daha sonra The New York Times tarafından paylaşıldı.

ABD'den gelen tehditler, bir süredir gündemden düşmeyen olan sınırlamaların dozu artmaya devam ediyor. Şubat ayı sonlarında Biden yönetimi, federal kurumların TikTok'u hükümet cihazlarından kaldırmak için 30 günü olacağını söylemişti ve bu benzer kısıtlamalar neredeyse tüm ABD eyaletlerine yayıldı.

WhatsApp'tan sesi yazıya dönüştüren yeni özellik! WhatsApp'tan sesi yazıya dönüştüren yeni özellik!

tiktok-spy

Bu ayın başlarında çıkarılan bir yasa tasarısı, Ticaret Bakanı'na ulusal güvenlik tehditleri olması durumunda yabancı şirketlerin ABD'de faaliyet göstermesini yasaklama yetkisi verecek.

Ayrıca TikTok, kullanıcı verilerinin Çin'de saklanmadığını söyledi ve endişeler azaltmak için ABD hükümetini ByteDance'ten uzaklaştıracak bir anlaşma önerdi. Ancak Wall Street Journal, Aralık ayında TikTok ile ABD hükümeti arasındaki müzakerelerin durduğunu ve anlaşmanın geleceğinin belirsiz göründüğünü bildirdi.

Editör: Enes Sapmaz