Komisyon ilk paylaştığı bilgilerde, alınan bu tedbiri "verileri korumak ve siber güvenliği artırmak" için uyguladığını söyledi. Çinli teknoloji şirketi ByteDance ait olan TikTok, kullanıcıların verilerini topladığı ve Çin hükümetine verdiği iddialarıyla yine karşı karşıya kaldı.

Avrupa Birliği (AB) endüstri şefi Thierry Breton, düzenlediği basın toplantısında, sendika yönetiminin siber güvenliğe çok odaklandığını ve daha fazla ayrıntı vermeyi reddettiğini söyledi. Ayrıca bu yasak, Avrupa Komisyonu personelinin resmi uygulamaların yüklü olduğu kişisel cihazlarda TikTok'u kullanamayacağı anlamına geliyor.

tiktok videoları sildi (1)-2

AB'nin son paylaştığı bilgilere göre, uygulamayı mümkün olan en kısa sürede veya en geç 15 Mart'a kadar cihazlardan kaldırılması gerekiyor.

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

TikTok, komisyonun kararının platformuyla ilgili yanlış fikirlere dayandığını söyledi. Bir TikTok sözcüsü, "Yanlış yönlendirildiğine ve temel yanılgılara dayandığına inandığımız bu karardan dolayı hayal kırıklığına uğradık" dedi.

Geçen yıl TikTok, Çin'deki bazı personellerin Avrupalı kullanıcıların verilerine erişebileceğini kabul etmişti ve ByteDance, Pekin'in kullanıcı verilerine ne kadar erişime sahip olduğu konusundaki korkular nedeniyle son aylarda giderek artan incelemeler ile karşı karşıya kalmıştı.

Editör: Enes Sapmaz