NASA tarafından yapılan açıklamada, Artemis programının bu uçuşunun, Ay'a ayak basacak ilk kadın ve siyahi astronotlar için zemin hazırlayacağı ve uzun vadeli insanlı keşif görevlerinin yolunu açacağı belirtildi. Bu gelişme, insanlığın uzay keşfinde çeşitliliği teşvik etmek için attığı önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

İlk kadın ve siyahi astronotun Ay görevinde yer alacak olması, uzay keşfi için yeni bir dönem başlatırken, aynı zamanda toplumsal çeşitlilik açısından da önemli bir adım olacak. Bu tarihi olay, insanlığın uzaydaki varlığına ve dünya dışı keşifler için umut verici bir adım olarak görülüyor.

nasa (1)-1

NASA'nın Artemis Ay Programı kapsamındaki Artemis II görevi için belirlenen ekip açıklandı. Ekibin, ilk kadın ve ilk siyahi astronotu da içereceği ve pilotluğu Reid Wiseman (NASA) tarafından yapılan Victor Glover (NASA) ile misyon uzmanlarının Christina Hammock Koch (NASA) ve Jeremy Hansen (CSA) tarafından tamamlanacağı duyuruldu.

Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak! Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak!
nasa (1)-2
(Reid Wiseman)

NASA'nın gerçekleştireceği Artemis II görevi, insanların derin uzayda yaşamaları ve çalışmaları için gereken yetenekleri ve teknikleri test edecek. Orion uzay aracının kullanılacağı yaklaşık 10 günlük uçuşta, ilk kez bir kadın ve bir siyahi astronot da yer alacak. Bu uçuş, Aralık 2021'de gerçekleştirilen Artemis I uçuşunun devamı niteliğinde olacak ve Ay'a ayak basacak ilk kadın ve ilk siyahi insan için zemin hazırlayacak. Ayrıca bu görev, uzun vadeli insanlı keşif görevlerine ilham verecek ve Mars'a giden bir fırsat yaratacak.

Editör: Enes Sapmaz