Yapay zeka, ChatGPT halka kullanıma sunulduğundan beri üst düzey bir ilgi düzeyine ulaştı. Ürkütücü bir şekilde insana benzeyen yanıtlarıyla yapay zeka sohbet robotu, birçok teknoloji devi ve daha küçük teknoloji şirketi tarafından kullanılmaya başlandı.

Ancak bu duruma el atan ABD Başkanı Biden, aralarında Google ve Microsoft'tan akademisyenler ve yöneticilerin de bulunduğu bilim ve teknoloji danışmanlarıyla yapay zekanın "risklerini ve fırsatlarını" tartışmak için bir araya geldi.

biden yapay zeka (2)

Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi! Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi!

Toplantı sonucunda ChatGPT yasaklanmış olmasa da, başkan yapay zekanın bu noktada tamamen güvenli olduğuna ikna olmuş görünmüyor. Biden'a yapay zekanın tehlikeli olup olmadığı sorulduğunda, "Bakılması gerekiyor." yanıtını verdi. Ayrıca toplantı grubuna şunları söyledi: "Bana göre teknoloji şirketlerinin, ürünlerini halka açmadan önce güvenli olduğundan emin olma sorumluluğu var... Yapay zeka, hastalık ve iklim değişikliği gibi bazı çok zor sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda toplumumuza, ekonomimize ve ulusal güvenliğimize yönelik potansiyel riskleri ele almak."

yapay zeka (2)-2

Ayrıca ABD hükümeti, haber kuruluşlarına, başkanın bu fırsatı "sorumlu yenilik ve uygun güvenceler sağlamak için hakları ve güvenliği korumanın önemini" tartışmak için kullandığını söyledi ve çocukların çevrimiçi mahremiyetini koruyacak yasaları geçirmesi için Kongre'ye yaptığı önceki çağrılardan bahsetti.

Editör: Enes Sapmaz