Avrupa Birliği'nin yasama kolu, cep telefonu ve tablet tamiri için yeni düzenlemeler önerdi. Üreticilerin, AB'de yeni bir telefon piyasaya sürdükten sonra en az beş yıl boyunca en az 15 bileşeni kullanıma sunmaları gerektiğini söyledi. Belirtilene göre bu yedek bileşenler pil, ekran, şarj cihazları, arka kapak, SIM ve hafıza kartı tepsileri gibi parçaları içerecek.

telefon avrupa birliği (1)

Avrupa Birliği, telefonların pil dayanıklığı, düşme ve suya dayanıklılık gibi bazı özelliklerin etiketini isteyecek

Ayrıca Avrupa Komisyonu pil dayanıklılığı konusunda çeşitli iyileştirmelere parmak basıyor. Telefon ve tablet pillerinin, kapasitelerinin yüzde 83'ünün altına düşmeden önce en az 500 kere tam şarj edilebilmesi gerektiğini söylüyor. Önerilen düzenlemelere göre, telefonların pil dayanıklılığı, düşme ve suya dayanıklılık dereceleri gibi ayrıntılı bilgileri içeren bazı özekliklerin etiketine sahip olması gerekecek.

Apple, iPhone 15 Pro'da dokunmatik düğmeler kullanmayabilir! Apple, iPhone 15 Pro'da dokunmatik düğmeler kullanmayabilir!

telefon avrupa birliği (2)

Ortaya atılan bu fikir, e-atıkların çevresel etkilerini azaltmak amaçlı olarak öne sürüldü. Yapılan araştırmaya göre, akıllı telefon yaşam döngülerini beş yıl artırmak, emisyonlar açısından yaklaşık 5 milyon otomobilin yollardan çekilmesine eşit olacağı belirtiliyor. Bu, telefonların ve tabletlerin daha geri dönüştürülebilir ve onarılabilir hale getirilmesi durumunun, üretim ile ilgili enerji tüketim maliyetlerini üçte bir oranında azaltacağını öne sürüyor.

Telefon üreticileri bu düzenlemenin çevreyi daha çok kirleteceğini öne sürdü

Ancak akıllı telefon üreticileri, daha fazla parça sunulması durumunda plastik tüketimini artıracağını iddia ederek kuralların bazı unsurlarına karşı çıktılar. Teknoloji şirketlerini ve ticaret gruplarını temsil eden bir kuruluş olan Digital Europe, "Potansiyel bir aşırı üretim, müteakip depolama ve yedek parçaların imhası doğal olarak kaynakların boşa harcanmasına, olumsuz ekonomik değerin sonuçlanmasıyla ve sonuçta tüketici için daha yüksek maliyetlere yol açacaktır" dedi. 

telefon avrupa birliği (4)

Bununla birlikte, bazı telefon üreticileri, tüketicilere cihazlarını kendi kendilerine onarmaları için bileşenler ve kaynaklar sunarak bu tür düzenlemelerin önüne geçmeye çalışıyor. Apple, Google ve Samsung, telefonlar ve diğer ürünler için çeşitli yedek parçalar satmaya başladı.

AB tarafından önerilen düzenleme, yazılım güncellemelerini de etkileyecek. Üreticilerin, bir cihaz satmayı bıraktıktan sonra beş yıl boyunca güvenlik güncellemeleri sağlamaya ve en az üç yıl boyunca işlevsellik güncellemeleri sağlamaya devam etmeleri gerekecek.