Avrupa Birliği, 2019'un Mart ayında ekranlar için güç tüketimine dayalı enerji verimliliği endeksi (EEI) isminde bir ölçüt belirlemişti. Bu yönetmeliğe göre 1 Mart 2023’ten itibaren satılan 8K ekranlar ve microLED cihazlar, 4K ekranlarla aynı EEI oranına sahip olmak zorunda. Fakat bu oldukça güç gözüküyor.

8K ekranlar, 4K TV'lere göre tam dört kat daha fazla piksel sunuyor. Dahası, günümüzde neredeyse tüm video kaynaklarının yerel çözünürlüklerinden 8K’ya yükseltilmesi gerektiğinden daha güçlü video işleme performansı gerekli. Fakat 8K Association’a göre mevcutta AB tarafından tanımlanan güç verimliliği seviyesini karşılayabilecek bir 8K TV yok. 

Teknoloji-sektoru-8K-TV-ler-icin-resmi-standartlari-belirledi114381_0

Eğer bir değişiklik olmazsa 8K TV'lerin satışı Mart ayından itibaren Avrupa Birliği'nde yasaklanacak.

Üreticiler, yeni likit kristal malzemeler, gelişmiş arka panel teknolojileri ve verimli çipler kullanarak 8K ekranlarda güç tüketimini dizginlemek için var gücüyle çalışıyor. Ancak halihazırda bulunan teknolojiler AB yönergelerini karşılayacak seviyeye halen gelmedi ve şirketlerin daha fazla zamana ihtiyacı var.

Rus TV kanalının yeni güzel sunucusu aslında bir yapay zeka! Çok gerçekçi değil mi? Rus TV kanalının yeni güzel sunucusu aslında bir yapay zeka! Çok gerçekçi değil mi?

8K Çözünürlük nedir?

8K çözünürlük, yaklaşık 8.000 piksel genişliğe sahip (7680 × 4320) bir görüntü veya ekran çözünürlüğünü ifade eder.

8K ekran çözünürlüğü, 4K çözünürlüğün ardından gelmiştir. Televizyon üreticileri, 2017 yılına kadar 4K'yı yeni bir standart hâline getirmeye zorlamıştır. CES 2019'da ilk 8K televizyonlar tanıtılmıştır.

Bu yeni standarda hızlı bir geçişin uygulanabilirliği, yayın kaynaklarının yokluğu nedeniyle sorgulanabilir. 8K'ya hazır cihazların, yılda 11 milyon adetlik küresel satışla 2023 yılına kadar UHD TV'lerin yalnızca % 3'ünü oluşturacağı tahmin ediliyor (Strategy Analytics tarafından 2018 tahmini).

Bununla birlikte, 4K pazarı beklenenden çok daha hızlı büyüdüğü için TV üreticileri iyimser olmaya devam etmektedir ve gerçek satışlar 2016'daki tahminlerin yaklaşık altı katını aşacağı beklenmektedir.

2013 yılında, bir iletim ağının HDTV çözünürlüğünü taşıma kapasitesi internet hızları ile sınırlandırılmış ve yüksek veri hızlarını iletmek için uydu yayınına güvenilmiştir. Bu talebin, video sıkıştırma standartlarının benimsenmesini teşvik etmesi ve yakın gelecekte fiziksel iletişim ağları üzerinde önemli bir baskı oluşturması beklenmektedir.

Editör: Burak Karahan