Toyota'nın 1983 ve 87 yılları arasında ürettiği ikonik otomobil modelini 'elektrikli olsa nasıl olurdu?' diye düşünen Toyota çalışanları, yeni bir konsept tasarım oluşturdu. Konsept için hazırlanan bu iki araç, 13-15 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı'nda aracın meraklılarına sergilendi.

toyota (4)

Tesla Cybertruck siparişleri durdu! Cam sileceklerinde sorun çıktı... Tesla Cybertruck siparişleri durdu! Cam sileceklerinde sorun çıktı...

AE86'yı günümüz araçlarıyla harmanlayan konsept tasarım, Toyota marka aracın, pillerle çalıştırılsaydı nasıl görüneceği üzerine bir konsept yaptı. AE86 BEV Concept adlı aracın Toyota'nın web sitesinde paylaştığı bilgilere göre, Lexus tarafından hibrit bir Tundra ve Prius parçalarından geliştirildi ve sadece elektrikli araç teknolojileri kullanıldı. Ancak elektrikli araçlarda genellikle rastlanmayan manuel bir şanzıman kullanılan otomobilde, anında tork sağlayabilen bir motora sahip olması nedeniyle manuel vitesin sürerken nasıl çalışacağı ise ayrı bir soru.

toyota (3)

Toyota, orijinal AE86 sürüş deneyimini mümkün olduğunda korumak için açıkça özen gösterdiğini belirtti. motor orijinalin yarısından daha az, yani yaklaşık 48 beygir civarında üretebiliyor.

toyota (2)

Ayrıca Japon otomotiv devi, orijinal motorunun hidrojenle çalışmasını sağlamak için bir başka AE86'yı yeniden düzenledi ve karbon emisyonu olmadan bir gaz motorun ile üretilebn bu konseptin, “ses ve titreşimin çekici noktalarını” araç içerisinde hissetmeyi mümkün kıldığını söyledi. Bu araç içinde kullanılan parçaların bir kısmı, Toyota'nın Amerika'da hiç ilgi çekmeyen hidrojen araç deneyi olan Mirai'den toplandı.

toyota (1)

Editör: Enes Sapmaz