Basit bir matematik sorusu olarak gözükse de, '550 bölü 2' sorusuna doğru cevap veremeyen kullanıcılar, şaşkınlık içinde kaldı. Eğer cevabı diğer kullanıcılar gibi 225 olarak hesapladıysanız yanılıyorsunuz...

matematik (1)

550'yi 2 bölme denklemin 225'e eşit olmaması ve cevabın 275 çıkması birçok kullanıcıyı beyinlerinin işleyeişini sorgulamasına ve dehşete düşürmesine neden oldu. Hâlâ bu cevabın nasıl 225 olmadığını anlayamadıysanız, Google'da basit bir arama yaparak veya telefonunuzun hesap makinesinden cevabı doğrulayan ve yanlış cevap verip ancak 225 olduğuna inanmaya devam eden kullanıcılar arasında yer alabilirsiniz.

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

matematik (3)

Roket bilimi sayılmayan anncak yine de bazı insanların aklını başından aldı. Basit olarak açıklamak gerekirse: 500'ü 2'ye bölün (500) ve aldığınız cevap sonrasında aklınıza ilk olarak gelen cevabın yanlış olduğunu mantıklı bir şekilde doğrulayın...

Sosyal medya kullanıcıları cevabı birbirlerine açıklamak için terler döktü

27 Aralık 2022'de Twitter'a bir gönderi açan kullanıcı şöyle yazdı: "550 bölü 2'nin 225 olmadığını öğrendiğimde bir yaşıma daha girdim."

Tweete cevap yazan diğer bir kullanıcı, "550 bölü 2'nin 225 olması gerekmez mi? Sayılar çok tuhaf" dedi.

matematik (2)

Üçüncü kullanıcı yorum yaparak, "Bana 550 bölü ikinin cevabı 225 değil mi diyorsunuz?" dedi.

Bir başka kullanıcı cevabı başkalarına açıklamak için şu sözlere başvurdu: "Bölme yapmayı bilmiyorsanız toplama çıkarma yapın bari! 225 + 225 = 450. 550 ÷ 2 = 275. Hala anlamadıysanız 275 ile 275 toplayın cevam 550 olacaktır..."

Basit matematik işlemi o zamandan beri sosyal medya kullanıcıları tarafından mantıklarına inanmamaları veya şok olmalarını ifade etmek için paylaşılan bir mem haline geldi. Hatta bir kullanıcı daha internetin hazır olmadığı bir işlemi daha ortaya attı. '77 + 33' toplamı da heyecan yarattı, birçok kişi ilk bakışta ilk olarak cevabın 100 olduğuna inandı, ancak çok geçmeden aslında 110 olduğunu anlamaları için fazla zaman geçmedi.

Bu nedenle, öğretmenlerin okullarda her zaman üstüne basarak söyledikleri "Soruyu her zaman iki kez okuyun" önerisine uyun ve doğru cevap olduğunu düşündüğünüz hiç bir şeyin doğru cevap olmadığını anlayın.

Editör: Enes Sapmaz