Ülkemiz hala eskide kalmış 4G teknolojisi ile uğraşırken Nokia'dan derin düşünceler içine gireceğimiz bir duyuru geldi. Tüm dünya 5G hızlarına geçmişken ülkemizde hala kullanmaya devam ettiğimiz 4G, şimdi Nokia çabalarıyla Ay'a gidiyor. Tuşlu telefonlarıyla yükselen ve akıllı telefonlarıyla dibi gören Nokia, şimdilerde 5G teknojilisi gibi bağlantı hizmetlerine merak sarmış durumda.

nokia (1)-2

Sadece 15 saniye içinde sesinizi taklit edebilecek! Sadece 15 saniye içinde sesinizi taklit edebilecek!

HMD Global çatısı altında hizmet veren NokiaNASA'dan 14.1 milyon dolarlık bir fon almıştı. Bu fon üzerine çalışmaları başlatan şirket, sıcaklıkların 120 derece ile -100 derece arasında değişen ve havanın olmadığı Ay'a baz istasyonları yerleştirerek 4G hızlar getirecek. Baz istasyonlarında gereken enerji ihtiyaçları ise, Ay'a yerleştirilmiş güneş panelleriyle sağlanacaktı.

nokia (1)-3

Ancak son açıklamara göre Nokia, bu yılın sonlarına doğru Ay'da 4G internet sunmayı planlıyor. Nokia’nın 4G LTE ağı, Intuitive Machines tarafından tasarlanan Ay aracı Nova-C’de bulunan anten donanımlı bir baz istasyonu olacak. Ayrıca LTE ağı kurulduğunda, bir istasyon 4 km'ye kadar 1.8 GHz frekansında 50 Mbps hızında veri aktarımı, Ay üzerinde mümkün kılacak.

Editör: Enes Sapmaz