7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

Güneydoğu Anadolu'da büyük yıkımlara neden olan 2 büyük deprem ve ihmalsizlikler, 24 bin 617 (Açıklanan verilere göre son sayı) kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Depremlerde Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Osmaniye, Diyarbakır, Adana, Malatya ve Hatay başta olmak üzere çevre illerde de yıkıma ve kayıplara neden oldu.

Yaşanan 2 büyük deprem ve toplamda 2 bin civarı artçı sarsıntının ardından an itibariyle 22 binden 617 kişiden fazla ölü ve 6 bin 444 civarında ise yıkılan bina olduğu bilgileri paylaşıldı. 

deprem (3)

Olay ardından 3. bir deprem konusunda endişelenen halka cevap, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan geldi. Bakan Kurum, depremin etkilediği 10 ilde ayakta kalmayı başaran 171 bin 882 binanın incelendiğini söyledi. Bunun yanı sıra bu binalar arasından 24 bin 921’inin 120 bin 940 farklı bölümünde yıkık ve acil yıkılacak veya ağır hasarlı olduğu tespit edildiği söylendi.

İlk bilgilere göre, 6.5 şiddetinin üstünde 3. bir deprem yaşanması halinde neredeyse 25 bin binanın daha yıkılacağı belirtiliyor. Bu da mevcutta 6 bin 444 olan yıkılmış bina sayısını 5 katına kadar yükseltebileceği anlamına geliyor

Editör: Enes Sapmaz