2022 yılı boyunca, dünyanın okyanus havzaları  tropikal siklonlardan yoksundu ve sakinliğini koruyordu. Ancak geçen hafta, Hinnamnor Tayfunu 2022'nin sakinliği bozdu ve Batı Pasifik Okyanusu'nda hava durumu kategori 5'e yükseltti. Şimdiye kadar, fırtınanın izlediği yol oldukça düzensiz ve karaya ulaşma potansiyeli şu an için belirsiz.

hinnamnor tayfunu (4)

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, 31 Ağustos 2022 sabahı Uluslararası Uzay İstasyonunda bir astronot tarafından çekildi. 1 Eylül 2022'de NASA'nın Aqua uydusundaki Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektroradiometresi (MODIS), Hinnamnor'un bir görüntüsünü yakaladı. 5. kategori olan bu tayfun görüntüde Tayvan'a doğru yaklaşıyormuş gibi görünse de, aslında kuzeye doğru uzaklaşmaya başladı.

Fırtına, Okinawa Adası'nın 600 kilometre güneyinde 

MODIS görüntüsünün çekildiği zaman itibariyle, ABD Ortak Tayfun Uyarı Merkezi, Hinnamnor Tayfunu'nun 115 knot (saatte 220 kilometre) ve 140 knot (saatte 260 kilometre) arasında değişen rüzgarlar olduğunu bildirdi. Fırtına, Okinawa'nın yaklaşık 600 kilometre güneyinde yer alıyor.

hinnamnor tayfunu (1)-1

30 Ağustos'ta Hinnamnor'un rüzgarları saatte 260 kilometreye ulaştığı için 2022 yılında Dünya'daki ilk 5. kategori fırtınası oldu. 

Hinnamnor Tayfunu, deniz sıcaklıkları nedeniyle daha da güçlenebilir

Tahmincilere göre Hinnamnor Tayfunu, Eylül ayının ilk haftasında Güney Kore veya Güney Japonya'ya doğru gidebileceği belirtiliyor. Deniz yüzeyi sıcaklıkları, ortalamanın birkaç derece üzerinde ve bu, önümüzdeki günlerde fırtınayı sürdürmeye ve güçlendirmesine yardımcı olabilir.

hinnamnor tayfunu (1)-2

Batı Pasifik tayfun mevsimi tüm yıl boyunca sürse de, fırtınaların çoğu genellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında oluşur. 2022'de şimdiye kadar havzada 13 tropik fırtına oluştu. Bu fırtınalardan dördü tayfun oldu.

Jeff Bezos'un roketi havada patladı - VİDEO Jeff Bezos'un roketi havada patladı - VİDEO

Atlantik Okyanusu 1997 yılından beri ilk kez kasırgasız geçirdi

Ayrıca Atlantik Okyanusu'nda 2022 Ağustos ayını 1997'den beri ilk kez kasırgasız geçirdi.

hinnamnor tayfunu (2)

Lauren Dauphin'in NASA EOSDIS LANCE ve GIBS/Worldview'den alınan MODIS verilerini kullanan NASA Dünya Gözlemevi görüntüsü, 31 Ağustos 2022'de 30 milimetre lens kullanan bir Nikon D5 dijital fotoğraf makinesi kullanan bir astronot tarafından çekildi.