Otomobil seçerken görünüşü daha çok dikkatimizi çeksede can güvenliğimiz için aracın güvenli olup olmadığı bizim için daha önemli. Güvenilir araba arıyorsanız ama hangileri olduğunu bilmiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Her sene en güvenilir araba listesini paylaşan Euro NCAP,  bu sene de kendi sınıflarında en güvenli otomobil modellerinin listesini paylaştı. 

Gelişen teknoloji ile birlikte trafikte otomobil sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Bu durumda araçların güvenliği de daha fazla önem kazanmaya başladı. Otomobil şirketleri bu sebeple araçlarını daha güvenli hale getirmek için kıyasıya yarışa giriyor. Araçların ne kadar güvenli olup olmadığı ise Euro NCAP tarafından test ediliyor. 

Euro NCAP, test aşamasını 4 farklı alanda ele alıyor. Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, Yaya ve Güvenlik Yardımı olarak belirlenen alanlarda araçların topladığı puanlara göre bir karşılaştırma yapılarak en güvenli otomobil modelleri belirleniyor. Bu testlerde en başarılı olan otomobiller ‘Sınıfının En İyisi‘ ünvanını kazanıyor. 

Bağımsız güvenlik testi kuruluşu Euro NCAP araçları farklı sınıflara ayırarak , en iyi otomobili belirlemiş durumda. Euro NCAP Executive, Büyük Aile, Büyük SUV, Küçük Aile, Küçük SUV ve Elektrikli kategorilerini öne çıkarıyor.

İŞTE 2022 YILININ SINIFLARINA GÖRE EN GÜVENLİ ARAÇLARI

DD

Executive / Elektrikli – Tesla Model S

Yetişkin Yolcu: Yüzde 94
Çocuk Yolcu: Yüzde 91
Yaya: Yüzde 85
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 98

OT-1

Büyük Aile – Hyundai IONIQ 6

Yetişkin Yolcu: Yüzde 97
Çocuk Yolcu: Yüzde 87
Yaya: Yüzde 66
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 90

2021091401_WeyCoffee01

Büyük SUV – WEY Coffee 01

Yetişkin Yolcu: Yüzde 91
Çocuk Yolcu: Yüzde 87
Yaya: Yüzde 79
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 94

1-Ora-Funky-Cat-review

Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor

Küçük Aile – ORA Funky Cat

Yetişkin Yolcu: Yüzde 92
Çocuk Yolcu: Yüzde 83
Yaya: Yüzde 74
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 93

tesla-model-y

Küçük SUV – Tesla Model Y

Yetişkin Yolcu: Yüzde 97
Çocuk Yolcu: Yüzde 87
Yaya: Yüzde 82
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 98