Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti! Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti!

2022 Nobel Tıp Ödülü'nü İsveçli biyolog Svante Paabo kazandı. 67 yaşındaki İsveçli biyolog, Evrimsel Genetik alanında uzmanlaştı ve alanında birçok ödül kazandı. 

Svante Paabo, Nobel Komitesi'nin açıklamasına göre, insan evrimi ve nesli tükenmiş insansıların genlerine ilişkin keşifleri nedeniyle 2022 Nobel Tıp Ödülüne layık görüldü.

Bu yıl açıklanan ilk nobel ödülü sonrası kazanan Paabo, 10 milyon İsveç kronu yani yaklaşık 16 milyon 700 lira para ödülü alacak.

Peki Svante Paabo kimdir? İşte detaylar...

Svante Paabo kimdir?

Evrimsel Genetik alanında uzmanlaşmış İsveçli biyolog. 1955 yılında İsveç'in başkenti Stokholm'de doğdu ve doktorasını 1986 yılında Uppsala Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra Leipzig, Almanya'da Max Planck Enstitüsü Evrimsel Antropoloji Genetik bölümü başkanı oldu . 1992 yılında, Alman Araştırma Kurumu'ndan Almanya'nın en önemli araştırma ödülü olan Gottfried Wilhelm Leibniz Ödülü'nü aldı. 

svante-paabo-1

1997'de, Pääbo ve meslektaşları , Neander vadisindeki Feldhofer mağarasında bulunan bir örnekten kaynaklanan Neandertal mitokondriyal DNA'sının ( mtDNA ) başarılı dizilimini tamamladı.

Ağustos 2002'de Pääbo'nun araştırma birimi, eksik ya da hasarlı olması dil kabiliyetinin gelişmesinde sorunlara yol açan bir gen olan "Lisan geni" FOXP2'yi bulduklarını açıkladılar. 

Pääbo, aynı zamanda ilk çağ insanları ve diğer antik topluluklar üzerine modern genetik yöntemlerini kullanarak çalışmalar yürüten bir bilim dalı olan paleogenetik'in kurucusu olarak bilinir. 2006 yılında, Neandertal'lerin gen haritasının tamamını yeniden inşa edilmesi planını açıkladı. 2007 yılında Pääbo, Time dergisi tarafından yılın etkili 100 kişisi listesine alındı.

Editör: Burak Karahan