Yıllardan beri konsol oyunculuğunun en büyük sıkıntılarından biri -en azından üreticiler için- konsolların yazılımının kırılması olmuştu. Günümüzde fiyatı giderek yükselen oyunların yasa dışı yollarla korsan olarak bu konsollarda oynanmasına izin veren kırma işlemi, birçok insanın merak ettiği konulardan biri. Tüm bu bahsedilenler tahmin edebileceğiniz gibi korsan kategorisinde ve yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri de Sony'nin 2020'de çıkan yeni nesil konsolu PlayStation 5'in kırılıp kırılamayacağıydı. Son ortaya çıkan habere göre ise PlayStation 5 yazılımı bir Webkit güvenlik açığı yoluyla kırıldı. Konuyla ilgili bir de video paylaşıldı.

PS5_debug_settings_specterdev-1-1024x576

PlayStation 5 kırıldı

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, çıkışından 2 yıl sonra resmen kırıldı. Daha önce PS5'in kırıldığına dair birçok dedikodu ortaya atılmıştı. Fakat bu kez videolu olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın sonunda kötü şöhretiyle tanınan bir hacker grubu cihazın kök anahtarına erişim sağladığını iddia etmişti.

Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock

SpecterDev adlı PlayStation korsanı, bir Webkit güvenlik açığını kullanarak sistem sürümü 4.03'e kadar olan tüm PS5 konsollarına tam erişim elde etmeyi başardı. Bu da ilerleyen günlerde PS5 konsollarına korsan oyun yükleme gibi senaryoları göreceğimizi ortaya koyuyor.

PS5'i kıran hacker, dijital sürümün 4.03 ve diskli sürümün ise maksimum 4.51‘e kadar kırılabileceğini belirtiyor. Böyle bir sınır olmasının nedeni de, zaman içerisinde Sony'nin güncellemelerle yeni sürümlerde güvenlik açıklarını kapatması. SpecterDev, konsolun kırılmasının ilk etapta günlük kullanıcılara yansımayacağını, bunun şimdilik geliştiriciler için yararlı bir durum olduğunu belirtiyor. Ayrıca Github üzerinden de Kernel gibi gerekli bilgiler de paylaşıldı ve belgeler yayınlandı.

Editör: Burak Karahan