Pandeminin etkisiyle geçtiğimiz yıllarda evden çalışma saatleri artmış, görüntülü aramalar önem kazanmıştı. Görüntülü görüşmeler için yeni bir web kamera almak istemeyen kullanıcılar da akıllı telefonlara yönelmişti. Android ve iOS işletim sistemi için DroidCam ve CamoStudio gibi uygulamalar ile akıllı telefonlar web kamerası olarak kullanılmaya başlanmıştı. Daha sonra iOS 16 işletim sistemi ile bilrikte bu özellik iPhone cihazlarda yerleşk olarak kullanılabilir hale getirilmişti. Şimdi ise bu özellik Android işletim sistemine entegre edilyor.

Google'dan yeni çeviri özelliği! Başka uygulamaya geçiş yapmak zorunda kalmayacaksınız... Google'dan yeni çeviri özelliği! Başka uygulamaya geçiş yapmak zorunda kalmayacaksınız...

Aslında telefonların web kamera olarak kullanılması çok uzun yıllar önce başladı. Bu özelliğe ilk olarak Nokia'nın Sybian işletim sistemine sahip cihazlarında şahit olmuştuk. Nokia 6600 gibi modeller Bluetooth bağlantısı ile web kamera olarak kullanılabiliyordu. Bu özellik 15 yıldan daha uzun bir süre sonra şimdi Android işletim sistemine ekleniyor.

Android 14 ile geliyor

android-14-telefonu-webcam-olarak-kullanma

Android 14 işletim sistemi ile önemli özellikler kazanması beklenen işletim sistemi, akıllı telefonların web kamera olarak kullanılmasına izin verecek.

Camo gibi üçüncü parti uygulamalar sayesinde telefonlar web kamera olarak kullanılabilmesine rağmen, Android tarafında bu özellik henüz işletim sistemine dahil edilmemişti. Mishaal Rahman tarafından tespit edilen yeni kod değişikliklerine dayanarak Google, Camo uygulamasına ve Apple’ın iOS 16 ile gelen süreklilik kamerasına yanıt niteliğinde bir özellik üzerinde çalışıyor.

DeviceAsWebcam adlı özellik ile Android telefon bilgisayarlara bağlanıp web kamera olarak kullanılabilecek. USB video class ve UVC standardını benimsediğinden, Android telefonu web kamera olarak kullanmada bir sınırlama olmayacak gibi görünüyor. Apple, bu özelliği yalnızca iOS 16 yüklü belli iPhone modelleri ile en az macOS Ventura yüklü Mac bilgisayarlarda kullanmaya izin veriyor.

Google'ın Android 14 geliştirici ön izleme sürümünü bekleyip özelliğin detaylarını göreceğiz.

Editör: Burak Karahan