NASA'nın GISS Direktörü Gavin Schmidt, "Bu Temmuz, sadece önceki Temmuz aylarından daha sıcak değildi; aynı zamanda 1880'e kadar uzanan tarih boyunca kaydedilmiş en sıcak aydı" diye açıkladı. Schmidt, bu durumun normal olmadığını ve dünya çapındaki endişe verici ısınmanın temelde insan kaynaklı sera gazı emisyonlarından kaynaklandığını belirtti. Artan ortalama sıcaklığın, evlerde ve dünya genelinde deneyimlenen tehlikeli aşırı sıcaklıkları beslediğine dikkat çekti.

Temmuz ayında bazı bölgeler diğerlerine göre daha fazla ısındı ve ortalamanın yaklaşık 7.2 Fahrenheit derece üzerinde sıcaklıklar yaşandı. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Antarktika Yarımadası'nın belirli bölgelerinde yaşayan milyonlarca insan, ısıya bağlı hastalıklar ve ölümlerle karşı karşıya kaldı.

nasa sıcaklık (1)

NASA Genel Merkezi'nde baş bilim adamı ve kıdemli iklim danışmanı olan Katherine Calvin, "İklim değişikliği dünya genelindeki insanları ve ekosistemleri etkiliyor ve bu etkilerin çoğunun sürekli ısınmayla artmasını bekliyoruz" dedi.

Avrupa Birliği'nin iklim gözlemcisi geçen hafta Temmuz 2023'ü dünyanın en sıcak ayı olarak ilan etti ve bunu 29 gün boyunca kaydedilen en yüksek sıcaklıklarla destekledi. Copernicus adlı kuruluş, günlük yüzey hava sıcaklıklarının 1940'tan bu yana önemli ölçüde arttığını ve 2023'ün kaydedilen en sıcak yaz olduğunu belirtti.

NASA, yüksek deniz yüzeyi sıcaklıklarını ve doğu tropikal Pasifik'teki El Niño'nun Temmuz ayındaki sıcaklığa katkıda bulunduğunu belirtiyor. El Niño'nun bazı bölgelerde şiddetli fırtınalara, diğer bölgelerde ise kuraklığa neden olabileceği ve bu etkilerin 2024'ün Şubat, Mart ve Nisan aylarında daha da belirgin hale gelebileceği belirtiliyor.

Japonya, Ay aracıyla tekrar iletişim kurmayı başardı! Japonya, Ay aracıyla tekrar iletişim kurmayı başardı!

Beyaz Saray Ulusal İklim Danışmanı Ali Zaidi, "Başkan Biden, iklim krizini çağımızın varoluşsal tehdidi olarak ele almaktadır" dedi. "Rekor düzeydeki yüksek sıcaklıklar, orman yangınları ve sellerin arka planını oluştururken, NASA'nın analizi, Başkan Biden'ın benzersiz iklim liderliğinin aciliyetini vurgulamaktadır."

NASA Yöneticisi Bill Nelson, "NASA verileri, dünya genelinde milyarlarca insanın tam olarak ne hissettiğini doğruluyor: Temmuz 2023'teki sıcaklıklar, kaydedilen en sıcak ay haline geldi. Şu anda ülkenin dört bir yanındaki Amerikalılar, iklim krizinin etkilerini doğrudan deneyimliyor ve bu da Başkan Biden'ın eylemlerinin aciliyetini vurguluyor" dedi. Nelson, toplulukların ve gezegenin korunması için harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Editör: Enes Sapmaz