Araştırmacıların Science dergisindeki yayınladığı rapora göre, larva meyve sineği beynindeki tüm sinir hücreleri ve aralarındaki her bağlant artık haritalandırıldı. Ayrıca bilim insanları, bu haritanın şimdiye kadar oluşturulmuş en karmaşık tüm beyin bağlantı şeması olduğunu belirtti.

Daha önce, sadece üç organizmanın beyin devreleri tam olarak şemalandırılmıştı, fakat bu canlıların beyinlerinde sadece birkaç yüz nöron bulunuyordu. Ancak bu yeni çalışmayı yürüten bilim insanları çok daha karmaşık beyin yapılarını anlamak ve incelemek istediler.

Meyve sinekleri (Drosophila melanogaster), duyusal bilgileri bütünleştirme ve öğrenme dahil olmak üzere insanlarla çok çeşitli benzer davranışları paylaşırlar. Larvalar, uçma ve çiftleşme gibi, yetişkin sineklerle hemen hemen aynı eylemleri gerçekleştirir, ancak daha küçük beyin boyutuna sahip olması veri toplamayı çok daha hızlı hale getirdi.

Cambridge, İngiltere'deki MRC Moleküler Biyoloji Laboratuvarı'ndan sinirbilimci Marta Zlatic, bu proje fikrinin 12 yıl önce ortaya çıktığını söylüyor. Araştırma sırasında, o ve meslektaşları, tüm larva meyve sineği beyninin elektron mikroskobu görüntülerini yakaladılar. Daha sonra bu görüntüleri bir bilgisayarda birleştirdiler ve hücrelerin 3 boyutlu bir görüntüsünü oluşturmak için her bir nöronu manuel olarak izlediler. Son olarak, ekip hücreler arasında bilginin geçtiği bağlantıları buldu. Ayrıca araştırmacılar, sinaps olarak bilinen 3.000'den fazla nöron ve yaklaşık 550.000 bağlantı tespit ettiler.

Nöronlar devreler halinde birbirlerine bilgi iletirler. Nöronların bağlantı modellerini keşfetmek, 93 farklı nöron tipini ortaya çıkardı. Sınıflar, şekil ve işlevle karakterize edilen önceden var olan gruplamalarla tutarlıydı ve en iyi bağlantılı nöronların yaklaşık yüzde 75'i beynin öğrenme merkezine bağlıydı, bu da hayvanlarda öğrenmenin önemini gösteriyor.

Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti! Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti!

Araştırmacılar, bu çalışmanın beyin devrelerini inceleyen diğer bilim insanları için bir plan görevi görmesini umuyor.

Editör: Enes Sapmaz