Yüz tanıma sistemi için insanların verilerini çalan Clearview AI, İngiltere tarafından 9,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. İşte detaylar... Clearvi...

Yüz tanıma sistemi için insanların verilerini çalan Clearview AI, İngiltere tarafından 9,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. İşte detaylar... Clearview AI, İngiltere vatandaşlarının fotoğraflarını sosyal medyadan ve diğer web sayfalarından yasa dışı bir şekilde topladığı için İngiltere'nin gizlilik gözlemcileri tarafından 9,5 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı.

Clearview AI'ın ilk vukuatı değil!

İngiltere'nin Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), 2020'de Avustralya ile Clearview AI hakkında ortak bir soruşturma başlatarak, 2021 yılında şirkete karşı 21,4 milyon dolarlık para cezası vermişti. Soruşturmanın ardından ICO, Clearview AI'ın veri tabanında Birleşik Krallık vatandaşlarının bilgilerinin yer aldığını ve bu bilgilerin insanların haberi olmadan toplanmış olduğunu kaydetti. Clearview AI, kendi veri tabanında yer alan fotoğrafları yüz tanıma sistemiyle kontrol edebilecek bir uygulama satıyor. Etik olarak kabul edilmeyecek bu uygulamanın, kamu kolluk kuvvetleri tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Bir İngiltere veri komiseri John Edwards yaptığı açıklamada, "Şirket yalnızca insanların kimliklerinin tespit edilmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda insan davranışlarını etkili bir biçimde izleyerek, bu bilgileri ticari bir hizmet olarak satıyor." dedi. Yasa dışı olarak toplamda 20 milyardan fazla yüz görüntüsü topladığını kaydeden ICO, "Clearview AI, veri hizmetlerini Birleşik Krallık kuruluşlarına satamıyor olsa da, şirketin başka ülkelerde müşterileri bulunuyor" dedi. Sizce Clearview AI'ın veri toplama çalışmaları etik mi ? Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.