YouTube’daki aldatmacalara bir yenisi eklendi. Son olarak Dünya Kupası canlı yayını adı altında FIFA 23 oyunundan Almanya-Japonya maçını yayınlayan bir YouTube kanalı 40 bin kişi tarafından takip edildi. 

Gerçek maç izlediklerini düşünen izleyiciler aslında FIFA 23 oyunundan bir maçı izliyordu. Kanal sahibi maçın süresini gerçek bir futbol maçı gibi ayarladı ve oyunun hızını da yavaşlatarak gerçek gibi görünmesini sağladı. Birçok insan saatlerce bu yayını gerçek Dünya Kupası maçı sanarak izledi. Her ne kadar bu ayrıntı çok önemli değilse de, oyunun FIFA 23 değil de eFootball olduğunu söyleyenler de var.

Kanal sahibine yüzlerce dolar bağış geldi

Size garip gelebilir ancak bu yayının gerçek maç olduğunu sanan onbinlerce insan vardı. Oyun olduğunun belli olmaması için kamerayı çok uzağa ayarlayan kanal sahibi, videonun isminin başına kırmızı nokta sembolü koyarak ve ‘canlı’ ibaresini ekleyerek insanları kandırıyor.

Facebook Messenger'ın yeni güncellemesi yolda: İşte yenilikler Facebook Messenger'ın yeni güncellemesi yolda: İşte yenilikler

Ekran Resmi 2022-11-29 10.30.27

Tabii ki izleyiciler arasından birçok insan bunun gerçek bir maç olmadığını fark etti ve yorumlarda yazdı. Fakat kanal sahibi birçok insanı kandırarak yüzlerce dolar bağış toplamayı başardı. 

Geçtiğimiz günlerde özellikle de Ukrayna’da patlak veren savaş sırasında, oyunlardan savaş görüntüleri alınıp YouTube’da paylaşıldığını ve insanların buna inandığına şahit olmuştuk.

FIFA 23, EA Sports tarafından geliştirilen FIFA lisanslı son futbol oyunudur. 2022'nin başlarında Electronic Arts , FIFA ile lisans anlaşmasını yenilemediğini doğruladı . EA bunun yerine EA Sports FC adlı kendi futbol markası adı altında oyunlarına devam edecek. FIFA lisansını kaybetmesine rağmen EA'nın oyunu, dünya çapında 100 stadyumda ve 30'dan fazla ligde 700 takımda 19.000'den fazla sporcu için lisans getiren 300'den fazla bireysel lisanslı ortağa sahip olmaya devam edecek.