YouTube,  içerisinde bulunan binlerce video ve kanal ile kullanıcılarına verimli ve eğlenceli zamanalar yaşatan bir sosyal medya hizmetidir. YouTube’da video izlerken zamanın nasıl geçtiğini bazen anlayamıyoruz. Ayrıca uygulama içinde bulunan özellikler sayesinde kullanıcı deneyimimiz oldukça yükseliyor. Bu araçlardan birisi de altyazı özelliğidir.  Altyazılar sayesinde farklı bir dilde bir video veya kendi dilimizde olan videolarda geçen konuşmalar izleyenlere yazılı metin olarak sunulmakta. Bu sayede videonun anlaşılırlığı veya duyma problemi yaşayan insanlar videoyu daha iyi anlayabiliyorlar.

YouTube, videolarına eklenen altyazılar kullanıcılar tarafından istenirse transkript olarak görebilirler. Bu sayede videoda bulunan konuşmaların hepsine aynı anda bakabilirler. Ayrıca bu transkripti kopyalayarak üzerinde işlem de yapabilirler. Transkriptin nasıl kullanılacağı YouTube’u kullanan kişiye kalmıştır. Siz de bir YouTube videosunun transkriptini almak istiyorsanız, haberimizin detaylarında bulunan adımları uygulayabilirsiniz.

YouTube video transkripti nasıl alınır?

YouTube’da bir videonun transkriptini almak istiyorsak, öncelikle videonun bir altyazıya sahip olması gerekmektedir. Altyazısı olmayan bir videonun transkripti de olmaz.

  • Transkriptini almak istediğiniz videoyu açın.
  • Videonun sağ alt kısmında bulunan üç noktaya tıklayın.

2022-08-08 11_09_18-Window

  • Açılan pencerede “Transkripti göster” seçeneğine tıklayın.

2022-08-08 11_09_34-Window

Snapchat cameo nedir ve nasıl kullanılır? Snapchat cameo silme Snapchat cameo nedir ve nasıl kullanılır? Snapchat cameo silme
  • Videonun sağ tarafında transkript gösterilecektir.
  • Konuşma metninin sağ tarafında gösterilen üç noktaya tıklayın.

2022-08-08 11_09_49-Window

  • “Zaman damgalarını aç/kapat” bölümüne tıklayın.

​​​​​​​2022-08-08 11_10_03-Window

  • Zaman damgaları kapatıldıktan sonra transkripti fareniz yardımı ile seçin ve kopyalayın.

​​​​​​​2022-08-08 11_10_35-Window

  • Kopyalama işleminden sonra transkripti kaydetmek istediğimiz yere gelin ve yapıştırın.
  • Transkript alma işlemi başarı ile sonuçlanmıştır.

Bir videonun transkriptinde bulunan zaman damgalarına tıklayarak videoyu, tercih edilen zaman dilimine geçirebilirsiniz.

Bazı videolarda transkript arama çubuğu bulunur. Bu sayede anahtar kelimelerini transkripte aratabilirsiniz. Ayrıca birden fazla altyazı diline sahip olunan videoların transkriptlerini istenilen dile çevirebilir ve kayıt edebilirsiniz.

YouTube video transkripti telefonda nasıl alınır?

Mobil uygulama ile bir videonun transkriptini almak şuan için mümkün değildir. Transkript almak için masaüstü web sitesini kullanmalısınız. İlerleyen zamanlarda mobil uygulamada da transkript alma işleminin geleceğini düşünüyoruz.

Düşüncelerinizi yorum olarak Megabayt ekibi ile paylaşmayı unutmayın. YouTube ile ilgili yeni heber ve güncelemeler için bizi takip edebilirsiniz.