Twitch yayıncısı ItsSliker, takipçi ve arkadaşlarını dolandırdı: 200.000 doları kumarda yedi Twitch yayıncısı ItsSliker, takipçi ve arkadaşlarını dolandırdı: 200.000 doları kumarda yedi

YouTube, eğitim için içerik oluşturanlar ve eğitim için içerikleri izleyen kişiler için yeni özelliklerini duyurdu. Bu özellikler sayesinde, YouTube video oynatıcısını eğitim için kullanan kişiler artık reklam görmeyecek.

Dün yayınladığı bir blog gönderisinde, eğitim içerikleri için reklamları, harici bağlantıları ve önerilen videoları kaldıran, bu sayede içerikleri takip eden kişilerin dikkatlerinin dağılmamasını sağlayan bir video oynatıcıyı piyasaya sürdüğü söyleniyor. Bu reklamsız ve dikkat dağıtmayan video oynatıcısı, YouTube’un öneri algoritmasına sahip olmayacak ve eğitim için kullanan kişilerin karşısına alakasız öneriler çıkarmayacak. YouTube algoritması, izleyicilerin karşısına çıkardığı alakasız videolar nedeni ile yıllardır inceleme konusu olmuştu.

YouTube, eğitim için reklamsız ve önerisiz sunduğu video oynatıcısı için EDpuzzle, Google Classroom, Purdue University ve Purdue Global gibi eğitim şirketlerinin dahil olduğu iş ortakları ile birlikte çalışacak. Eğitim teknolojileri ile girdiği bu ortaklık, yeni sundukları reklamsız video oynatıcısına önem verdiklerinin bir göstergesi.

rs7336_thinkstockphotos-647260706-low

Eğitim içerikleri oluşturan içerik oluşturucularına da bir müjde verdi, blog yazısında paylaşılan bilgilere göre, önümüzdeki yıldan itibaren belirli içerik oluşturucuları sunulan reklamsız video oynatıcısında kitleler için oluşturulmuş oynatma listelerinde ücretli veya ücretsiz kursalar verebilecekler. Bu sayede, eğitim içerikleri oluşturanlar daha fazla maddi kazanç elde edebilecek ve yeni projelere finansman sağlayacaklar.

YouTube, eğitim içerikleri oluşturan kanaların topluluk sekmesinde oluşturacakları yeni özelliği duyurdu. Bu özellik sayesinde topluluk sekmesinde eğitici içeriklerini ayarlayabilecekler. Yeni özelliklere önümüzdeki aylarda erişilebilecek ve beta testinin de önümüzdeki yıl başlayacağı bildirildi.

YouTube’dan eğitim için 20 milyon dolar fon

YouTube, son yıllarda 20 Milyon dolarlık bir fon ile eğitici içerik önem verdiğini göstermişti. Dün yayınladıkları reklamsız video oynatıcı ile eğitim sektörüne daha fazla yatırım yapacaklarını belli ettiler. YouTube’da içerik üreticisi olmak isteyen kişilerin bu sektöre eğilmesi belki de bir avantaj oluşturabilir.

Eğitici içerik oluşturucuları ve eğitim için YouTube’u kullanmak isteyen kişiler için geliştirilen ve sunulan reklamsız video oynatıcısı ile ilgili daha fazla bilgi almak için YouTube blog sayfasında yayınladığı makaleye göz atabilirler. Makalenin yazım dili İngilizce’dir.

YouTube’un eğitim için yaptığı yatırımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerimizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.