Youtube’da bir kanal sahibiyseniz ürettiğiniz içerikleri takipçileriniz ile paylaşıyorsunuzdur. Bu sayede takipçileriniz ile etkileşime giriyor ve kanalınızın durumuna göre bir gelir de kazanıyor olabilirsiniz. Video yüklemek ve izlemek YouTube’un klasik etkileşim araçları, bu etkileşim araçlarından farklı olarak kanal sahipleri dilerseler canlı yayınlar açabilirler. Bu sayede kanal sahipleri ve takipçiler anlık iletişim kurabilirler.

YouTube’da canlı yayın açmak için birkaç gereksinimi karşılamanız gerekir. Bu gereksinimi karşılayan kanal sahipleri canlı yayın yapabilir ve canlı yayınlardan para kazanabilir. Siz de takipçileriniz ile etkileşime girmek için canlı yayın açmak istiyorsanız, haberimizin detaylarına göz attın.

YouTube canlı yayın için ne gerekli?

YouTube’da canlı yayın açmak için öncelikle bir YouTube kanalınıza ihtiyacınız vardır. Canlı yayın açabilmek için kanalınıza abone 1000 kişi gereklidir. Ancak mobil uygulama üzerinden bir canlı yayın başlatmak istiyorsanız, 50 takipçi yeterlidir. 50 ve 50’den fazla takipçiniz varsa kısıtlı canlı yayınlar yapabilirsiniz. Bu kısıtlamalar 1000 takipçiyi geçtiğinizde kaldırılacaktır.

Canlı yayın yapabilecek bir kanala sahipseniz, ilk canlı yayınınızı yapmak için canlı yayın özelliğinizi etkinleştirmeniz gereklidir.  İlk canlı yayın oluşturma istediğinden 24 saat sonra canlı yayın özelliğiniz etkinleşir.

Canlı yayın yapmak istediğiniz içerik YouTube Topluluk kurallarına ve Hizmet şartlarına uygun olmalıdır. Bu kriterleri karşılamayan canlı yayınlar başlatılmaz veya canlı yayın sonrası cezalar ile yaptırım uygulanır.

YouTube canlı yayın nasıl yapılır? Bilgisayar

YouTube canlı yayın açma gereksinimlerini karşılayan bir kanala sahipseniz aşağıdaki adımları uygulayın.

YouTube video transkripti nasıl alınır? (Detaylı anlatım) YouTube video transkripti nasıl alınır? (Detaylı anlatım)
 • YouTube Studio ana sayfasına gelin.
 • Sağ üst tarafta bulunan “Oluştur” seçeneğine tıklayın.

bilgisayar (1)

 • Açılan pencerede “Canlı yayın başlat” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​bilgisayar (2)

 • Canlı yayınınızı ne zaman başlatacağınızı seçin.  (İleri tarihli canlı yayın açarsanız, canlı yayınınız belirlenen tarihte takipçilere açılacaktır.)

​​​​​​​bilgisayar (3)

 • Canlı yayınınızı hangi yöntem ile yapmak istediğinizi seçin. ( Canlı yayın yazılımı ile canlı yayın açmak isterseniz, donanım kodlayıcı veya yazılım programına ihtiyaç duyarsınız.)

​​​​​​​bilgisayar (4)

 • Ayrıntılar, özelleştirme ve görünürlük ayarlarını düzenleyin ve “Bitti” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​bilgisayar (5)

 • Canlı yayınınız başlatılacaktır.

YouTube canlı yayın nasıl yapılır? Telefon

 • YouTube uygulamanızı başlatın.
 • En alt tarafta bulunan artı simgesine dokunun.

​​​​​​​mobil (1)-1

 • Açılan pencerede “Canlı yayın başlat” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​mobil (2)-1

 • Canlı yayın ayarlarını düzenleyin ve “İleri”ye dokunun.

​​​​​​​mobil (3)-1

 • “Canlı yayını başlat”a dokunun.

​​​​​​​mobil (4)-1

 • Canlı yayınınız başlatılacaktır.

YouTube canlı yayın ne kadar kazandırıyor?

YouTube canlı yayınlarından para kazanmak için canlı yayın izleyicilerinin size Super Chat veya Super Sticker göndermeleri gereklidir. İzlenme sayısı canlı yayınlarda para kazandırmaz. Super Chat ve Sticker ücretlerinin büyük çoğunluğu içerik üreticisi tarafından alınır.