Kakaoyu ilk olarak hangi toplum kullandı? İnsan kurban ederken sıcak çikolata içiyorlardı Kakaoyu ilk olarak hangi toplum kullandı? İnsan kurban ederken sıcak çikolata içiyorlardı

Araştırmacılar, böcekleri gıda olarak tüketmemiz için elinden geleni yapıyorlar. Son olarak Singapur merkezli bir araştırma ekibi, gelecekteki yetersiz gıda tedariği sorununa mideleri alt üst edecek yeni bir çözüm üretti. Ürettikleri bu akla gelmez çözümde araştırma ekibi, 3 boyutlu yazıcılarla böcek ezmeleri doldurup ilgi çekici veya iştah açıcı baskılar aldı.

3 boyutlu baskı ile üretilecekler

böcek yiyecekler (1)

Kulağa artık gittikçe normal gelmeye başlayan bu atılımın dünyanın açlık ve gıda tedariği problemlerine çözüm üreteleceği düşünülüyor. Son zamanlarda dünyanın pek çok bölgesi, bazı topluluk ve kültürlere biraz tuhaf görünebilecek olsa da böcekler ve algler gibi yiyeceklere yönelmeye başladı. Bu olaya el atan yaratıcı bilim insanları, böcekleri yeme fikrini biraz daha lezzetli hale getirmenin bir yolunu buldu. Sadece cırcır böceği veya larva yemek yerine, lezzetlerini değiştirmek için havuç gibi daha yaygın olarak yenen sebzelerle birleştirmeye karar verdiler. 

böcek yiyecekler (2)

'Böcekler, alternatif protein kaynakları'

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi'nden (SUTD) çalışmanın ortak yazarı Profesör Chua Chee Kai, bu atılımı şu şekilde özetledi;

"Bu tür alternatif proteinlerin görünümü ve tadı birçok kişi için rahatsız edici olabilir."

ESTC'nin baş araştırmacısı Prof Yi Zhang, çalışmanın gelecekte daha fazla insanı alternatif gıda kaynaklarını düşünmeye teşvik etmesini umduklarını belirtti.

Profesör Zhang, "Alternatif proteinler gelecekte ana protein alım kaynaklarımız olabilir" dedi.

"Bu çalışma, gıda mürekkeplerini optimize etmek için sistematik bir mühendislik yaklaşımı ele alıyor, böylece alternatif proteinlerle zenginleştirilmiş görsel olarak hoş, lezzetli ve besleyici olarak yeterli gıdaların kolay oluşturulmasını ve özelleştirilmesini sağlıyor."

"Çalışmamızın alışılmadık, ancak sürdürülebilir gıda maddelerinden daha fazla yemeye teşvik edeceğini umuyoruz."

Makalenin sorumlu yazarı ve SUTD'den Araştırma Görevlisi Aakanksha Pant şu sözleri ekledi: "Bu araştırma çalışması, diğer gıda bileşenleri için de genelleştirilebilir ve gıda mürekkeplerinin doku, basılabilirlik, su sızıntısı gibi tepkileri optimizasyon için dahil edilebilir. Ayrıca araştırmacıları karmaşık çok bileşenli gıda bileşenleri oluşturan 3DFP gıda mürekkeplerini optimize etmek için benzer bir yöntemi benimsemeye yönlendirebilir."