Bugün tüm dünyada Disney...

Hyundai yeni elektrikli otomobili Ioniq 6'yı ilk kez gösterdi! Hyundai yeni elektrikli otomobili Ioniq 6'yı ilk kez gösterdi!
Bugün tüm dünyada Disney Plus platformunda yayınlanan Doctor Strange in the Multiverse of Madness, Disney Plus Türkiye'de yayınlanmadı. Peki bunun nedeni ne? Doctor Strange in the Multiverse of Madness, Disney+ Türkiye'de neden yayınlanmıyor? İşte cevabı... Son dönemde Marvel'ın en sevilen filmlerinden olan Disney'in dağıtıcılığını yaptığı Doctor Strange in the Multiverse of Madness, tüm dünyada Disney Plus kullanıcılarına da bugün sunuldu. Ancak Yeni Doctor Strange filmi Türkiye'deki Disney+'ta yer almadı. Filmin sevenleri bunun nedenini merak ediyor. 6 Mayıs'ta vizyona giren, bugün Türkiye hariç tüm dünyada Disney+ kullanıcılarına sunulan Doctor Strange in the Multiverse of Madness'ın ülkemizde Disney+'a eklenmemesinin nedeni ise 2019 yılında yürürlüğe giren bir yönetmeliğe dayanıyor. Ayrıca yönetmelik sadece Disney+ ve Doctor Strange filmi değil diğer tüm platform ve filmleri de etkileyecek.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness neden Disney+'a eklenmedi?

22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ‘Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi Ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’e göre ülkemizde sinema sektörüyle ilgili bazı yeni kurallar getirildi. Bu kurallardan biri de vizyona giren filmlerin ne kadar süre sonra dijital platformlarda kullanıcılara sunulabileceğiyle alakalı. Yönetmeliğin ‘Değerlendirme ve Sınıflandırma ile İşaret ve İbareler’ bölümü altında yer alan 10. maddenin ikinci fıkrası, bu durumu net bir şekilde açıklıyor:
“Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez.”
Kısacası, sinema salonlarında gösterime giren filmler, gösterim tarihinden en az 5 ay sonra ücretli platformlarda, en az 6 ay sonra da ücretsiz platformlarda yayınlanabiliyor. İşte bu madde nedeniyle Doctor Strange in the Multiverse of Madness dahil tüm filmlerin dijital platformda izlenebilmesi için en az 5 ay beklenmesi gerekiyor. Türkiye'deki sinema severler yeni filmleri izleyebilmek için tüm dünyadan 5 ay daha fazla beklemesi gerekecek. Bu hesaba göre Doctor Strange in the Multiverse of Madness'ın Türkiye'de 6 Ekim 2022'de Disney Plus kütüphanesine eklenmesini bekleyebiliriz. https://www.megabayt.com/dizi-sinema/disney-plustaki-en-iyi-korku-ve-gerilim-filmleri/