Yangın konusunda birçok insan endişe duyar. Kendi evlerinde ya da çevredeki binalarda yangın çıkması konusunda herkes korkar ama bu konuda önlemler almak için çok bir şey yapmazlar.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

ABD'de ortaya çıkan istatistikler, ev yangınlarının nedenleri arasında en yüksek oranın yemek yaparken çıkan yangınlar olduğunu görüyoruz. 

Ev yangınlarının en yaygın, ancak gözden kaçan nedenleri

Ekim 2021'de Ulusal Yangından Korunma Derneği (NFPA) , 2015 ve 2019 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ev yangınları hakkında bir rapor yayınladı. Diğer veri noktalarının yanı sıra, kategoriye göre ev yangınlarının en yaygın beş nedenini içeriyordu. Ev yangınlarının en yaygın nedenleri şöyle:

  1. Yemek pişirme (ev yangınlarının %49'unun nedeni)
  2. Isıtma ekipmanı (%14)
  3. Elektrik dağıtım ve aydınlatma ekipmanları (%9)
  4. Kasıtlı (%7)
  5. Sigara içme malzemeleri (%5)

yangın

Yemek hala pişerken uzaklaşmak

Mutfak yangınlarının bu kadar düzenli olmasının nedenlerinden biri, birçok insanın bir yangının başlamasının fazla zaman almadığının farkında olmamasıdır.

NFPA, 2014 ve 2018 yılları arasında pişirme yangınlarında tam olarak neyin tutuşmasına katkıda bulunduğunu araştırdığında, araştırmacılar büyük çoğunluğun gözetimsiz pişirme, pişirme ekipmanına çok yakın yerleştirilmiş yanıcı maddeler veya kasıtsız olarak çalıştırılan yada kapatılması unutulan ekipmanlardan kaynaklandığını buldular.

New York Şehri İtfaiye Departmanı yangın güvenliği kaptanı Michael Kozo, kısa süre önce, "Bir yiyeceğin yanması sadece bir saniye sürüyor ve bu yangın kontrolünüz dışında kalana kadar yaklaşık 30 ila 45 saniyelik bir süreniz var" dedi. Yani yemek yaparken sürekli yemeğin başında olmayı ve yemeklerin çok hızlı yanıp bir yangına neden olabileceğini unutmayın.

Uzatma kabloları ve çoklu prizler

Uzatma kabloları ve çoklu prizler, farklı gerilim koruyucular ve kapasitlere sahiptir. Hepsi aynı işlevlere veya kapasitelere sahip değil. 2015 ve 2019 yılları arasında ev yangınlarının yalnızca %1'inde kablo veya fişlerin yer alıyor olması oldukça düşük olsa da, kötü haber ölümlerin %7'sinden sorumlu olmaları.

2022-10-10 09_19_28-Window

Buradaki nokta ise uzatma kablolarının aşırı veya yanlış kullanılması. Çoğu durumda, ısıtan veya soğutan bir cihazın (yani buzdolabı, ısıtıcı, klima ünitesi, ekmek kızartma makinesi vb.) doğrudan bir duvar prizine değil, uzatma kablolarına veya çoklu prizlere takılması oldukça sık yapılan bir hatadır.

Bu tip cihazları bir uzatma kablosuyla çalıştırmak,  kablonun elektrik kapasitesini aşırı yükleme ve potansiyel olarak yangına yol açabilecek şekilde aşırı ısınmasına neden olma riskini artırır. Uzatma kablolarına yalnızca telefonunuzu şarj etmek veya bir TV'yi takmak gibi düşük voltajlı cihazların geçici kullanımı için güvenmek en doğrusu.

Lityum iyon piller

Kozo'da yer alan bilgilere Lityum iyon piller son birkaç yılda artan sayıda yangına neden olma oranına sahip.  Bunun nedeni, bir elektrikli bisiklete ve elektrikli scooter'a güç sağlayan lityum iyon pil arızalıysa, aşırı ısınarak kimyasal bir reaksiyonu ve potansiyel olarak bir yangını tetikleyebilir.

Bunu engellemek için, cihazlarınızda sadece bu cihaz ile birlikte gelen piş şarj cihazlarınızı kullanın.

Ayrıca, yalnızca önerilen süre boyunca şarj edin. Cihazlarınızı gece boyunca şarjda bırakmak cazip gelse de, bu çok da iyi bir fikir değil çünkü pilin aşırı ısınmasına neden olabilir. Son olarak, mümkünse, elektrikli scooter ve bisikletlerinizi açık havada şarj edin.

Editör: Burak Karahan