Mobil dünya dev bir endüstri haline gelmiş durumda ve birçok şirket milyon dolarlar kazanıp rekor kırıyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde en çok kazanan oyun ve uygulamalar belli oldu.

Yılın en çok kazanan uygulaması TikTok

Sensor Tower’ın yaptığı veri analizine göre yılın üçüncü çeyreği geride kalırken uygulama mağazalarındaki indirme rakamları düşerken, gelirler arttı. Pandemi döneminde kazanılan yeni kullanıcıların bu gelir artışındaki önemi büyük.

Son 3 ayda App Store ve Google Play üzerinden toplamda 33,6 milyar dolar para harcandı. Buna uygulama için harcama ve abonelikler dahil. Yıl bazında yüzde 15.1 artış elde edildi. App Store gelirlerinin büyük kısmına hakim ve 21.5 milyar dolar topladı. Google Play ise 12.1 milyar dolara yükseldi ancak yine de yarısını ancak geçebildi. İndirme sayıları olarak ise haliyle Google Play açık ara önde. Tüm platformlarda oyunlara 22.4 milyar dolar harcanırken uygulamalara da 11.2 milyar dolar harcanmış.

Yılın en çok kazanan uygulaması TikTok oldu. Ancak Google Play tarafında TikTok dördüncü sırada kaldı. Google Play üzerinde Google One en çok harcama yapılan uygulama durumunda.

En çok kazanan oyun PUBG

Bu yıl en çok kazanan oyunlar listesinde birinci sıraya çıkması beklenen Genshin Impact, PUBG’yi geçemedi ve PUBG yine zirvedeki yerini korudu. Net rakam bilinmese de Çin versiyonu da dahil bugüne kadar oyunun 5 milyar dolar gelir getirdiği açıklanmıştı. Elbette Fortnite mağazalarda yasaklı olduğu için mobil versiyonun gelirlerini bilemiyoruz. Diğer taraftan Genshin Impact oyunu da 2 milyar dolar gelire ulaşmış durumda. Yeni dönemde gelirlerin büyümesinin daha da yavaşlaması bekleniyor.

OKUYUN  Google Chrome'un yeni teknolojisi FLoC, diğer tarayıcılardan veto yedi! İşte nedeni...