Gizlilik politikalarıyla tepki toplayan WhatsApp kullanıcıları için, platform arayışı sürüyor. Peki Facebook ile bilgilerini deşifre etmek istemeyenler  WhatsApp hesaplarını nasıl silecekler?

 

 

Android’ de WhatsApp hesabı nasıl silinir?

 • “WhatsApp” ı açın.
 • “Ayarlar”a erişim sağlamak için sağ üstte bulunan üç noktaya dokunun.
 • “Ayarlar” ı seçin.
 • “Hesap” kısmını açın.
 • “Hesabımı sil” seçeneğine tıklayın.
 • Ülkenizi ve telefon numaranızı girdikten sonra tekrar “Hesabımı sil” diyerek WhatsApp hesabınızı silebilirsiniz.
 • Konuşmalarınızın yedeklenmemesi açısından Google Drive hesabınız ile WhatsApp senkronizasyonunu kesin.

 

iPhone’ da WhatsApp hesabı nasıl silinir?

 • WhatsApp’ı açın.
 • “Ayarlar” a erişim sağlamak için sağ altta bulunan çark simgesine dokunun.
 • “Hesap”a giriş yapın.
 • “Hesabımı sil” seçeneğine tıklayın.
 • Ülkenizi ve telefon numaranızı girdikten sonra, tekrar “Hesabımı sil” diyerek WhatsApp hesabınızı silebilirsiniz
 • Konuşmalarınızın yedeklenmemesi açısından iCloud hesabınız ile WhatsApp senkronizasyonunu kesin.

WhatsApp nedir?

WhatsApp Messenger veya kısaca WhatsApp, Facebook, şirketine ait bir Amerikan ücretsiz, platformlar arası mesajlaşma ve çağrı hizmetidir. Kullanıcıların metin mesajları ve sesli mesajlar göndermelerine, sesli ve görüntülü aramalar yapmalarına ve görüntüleri, dokümanları, kullanıcı konumlarını ve diğer medyayı paylaşmalarına olanak tanır. WhatsApp’ın istemci uygulaması mobil cihazlarda çalışır, ancak kullanıcının mobil cihazı masaüstü uygulamasını kullanırken internete bağlı kaldığı sürece masaüstü bilgisayarlardan da erişilebilir. Hizmet, kullanıcıların hizmete kaydolmak için standart bir cep telefonu numarası sağlamalarını gerektirir. Ocak 2018’de WhatsApp, şirketlerin standart WhatsApp istemcisini kullanan müşterilerle iletişim kurmasını sağlamak için WhatsApp Business adlı küçük işletme sahiplerini hedefleyen bağımsız bir iş uygulaması yayımladı.
İstemci uygulaması, Facebook tarafından Şubat 2014’te yaklaşık 19,3 milyar ABD Doları karşılığında satın alınan WhatsApp Inc. of Mountain View, California tarafından oluşturuldu. 2015 yılında dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması haline geldi ve Şubat 2020 itibarıyla dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Latin Amerika, Hindistan alt kıtası ve Avrupa ve Afrika’nın büyük kısımları dahil olmak üzere birçok ülkede ve yerde birincil elektronik iletişim aracı haline geldi.

OKUYUN  Mart ayında en çok indirilen uygulamalar belli oldu

Facebook ve WhatsApp ilişkisi nedir?

19 Şubat 2014’te, 1.5 milyar dolarlık bir risk sermayesi ile Facebook, WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldığını duyurdu. O zamanlar, bir şirketin tarihteki en büyük sat ın alma girişimiydi. Sequoia Capital, ilk yatırımından yaklaşık %5000 getiri elde etti. Allen & Co tarafından tavsiye edilen Facebook, WhatsApp’ın kurucuları Koum ve Acton’a 4 milyar dolar nakit, 12 milyar Facebook hissesi ödedi ve 3 milyar dolarlık kısıtlı hisse senedi birimleri verdi.
WhatsApp satın alınmasından sonra önemli sayıda kullanıcının başka mesaj servislerini geçmesine neden oldu. Telegram, 8 milyon yeni kullanıcı edindiğini iddia etti.

 

 

Facebook satın alımını duyurduktan sadece üç gün sonra Koum, sesli aramaları tanıtmak için çalıştıklarını söyledi. Almanya’da WhatsApp markasıyla yeni cep telefonlarının satılacağını ve nihai hedeflerinin tüm akıllı telefonlarda olmak olduğunu söyledi.
Ağustos 2014’te WhatsApp, 600 milyondan fazla kullanıcısı ile dünya çapında en popüler mesajlaşma uygulamasıydı. Ocak 2015’in başlarında WhatsApp’ın aylık 700 milyon kullanıcısı ve her gün 30 milyardan fazla mesaj trafiği vardı.