Kullanıcıların en sevdiği Linux dağıtımlarından olan Linux Mint’in, 20.2 sürümünün beta programı herkese açık oldu.

Linux Mint 20.2’de neler var?

Geçen yılın haziran ayında tanıştığımız Linux Mint 20, bir süredir kullanıcılarıyla. Mint 21 ile şu ana kadar tanışamasak da 20.2’nin beta sürecinin başladığı haberi geldi. Ek olarak, 20.2 ile 20.0 arasında önemli yenilikler ya da diğer bir değişler farklar var.

Buiky isminde, sistemdeki dosyaların adını toplu olarak değiştirmeye yarayan bir programa Linux Mint 20.2’e eklendi. Böylece, Linux Mint’ın XFCE sürümüne dahil olmamış çünkü XFCE arayüzlerdeki Thunar ismli bir dosya yöneticisi bunu zaten yapabiliyor.

Bir diğer yeni uygulama ise “Yapışkan Notlar” isimli özellik. Windows 7’yi hatırlatan bu özellik, masaüstünde notlarınızı görmek isterseniz, size yardımcı olacaktır. Gelen bir diğer yenilik ise Warpinator yazılımının, resmi olmamakla beraber Android’e taşınmış olması şeklinde karşımıza çıkıyor.

Warpinator’u bilmeyenler için Linux Mint işletim sistemini kullananlar arasında dosya paylaşımı sağlayabilen bir ağ. İşte bu ağın, Android’te desteklenmesi, Linux Mint kullananlar için önemli bir gelişme olarak görülüyor. Son olarak, bir diğer özellikte Cinnamon arayüzü ile ilgili bir özellik.

Bu arayüz, 5.0 sürümüne güncellenerek, yeni bir arama bölümü ve RAM sınırlama özelliği kazandı. Böylece artık maksimum RAM’ı ayarlayabilme özelliğine sahip olabileceksiniz. Kullanıcılar, maksimum RAM kapasitesini aşarlarsa, yazılım kendini yeniden başlatabilecek. Siz yeni özellikleri nasıl buldunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Windows 11 Insider Preview, herkes için ISO şeklinde indirilebilir oldu