Apple‘ın yeni mobil işletim sistemi hakkında henüz çok fazla bilgi  sızıntı olmamasına rağmen Bloomberg‘den Mark Gurman, iOS 15‘ten ilk bilgileri paylaştı. Mark Gurman‘a göre Apple, iOS 15 ile birkaç önemli değişiklik planlıyor. Bunlar; iPad için yeniden tasarlanmış bir ana ekran, bildirimleri görüntüleme biçiminde bazı iyileştirmeler, güncellenmiş bir kilit ekranı ve yeni gizlilik özellikleri olacak.

Gurman‘ın verdiği bilgilere göre Apple, yeni bir bildirim geldiğinde telefonunuzun bildirim sesi çıkarmaması veya ses çıkması için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Kullanıcılara yeni bir seçenekler menüsü sunacak olan iOS 15, cihaz sahibinin telefon kullanamadığında araç kullanma, çalışma, uyku gibi durumları cihaza bildirmesini ve böylece bildirimleri sessize almasını sağlayacak. Bu seçenekler doğrudan Denetim Merkezi‘ndeki hızlı ayarlarda bulunacaktır. iOS 15‘in yeni özelliği, duruma bağlı olarak mesajlara otomatik yanıt verme özelliğine de sahip olacak. Aslında bu özellik sürüş modu sırasında zaten mevcut ancak Apple, iOS 15 ile özelliğin kapsamını iyileştirecek.

 

Ayrıca şirketin, tüm uygulama çekmecesini widget’larla değiştiren bir “widget” yükseltmesi üzerinde çalıştığı da bildirildi. Ayrıca Apple‘ın iOS 14.5 ile birlikte gelen ve Facebook gibi firmaların ayağa kalkmasına neden olan “Uygulama Takip Şeffaflığı” özelliğini de geliştireceği ve sessizce veri toplayan uygulamalarla ilgili bilgileri kullanıcılara paylaşacağı bildirildi. Yine de daha fazla ayrıntı için ortaya çıkacak yeni sızıntıları beklememiz gerekiyor.

OKUYUN  Telefonumu nasıl şarj etmeliyim? 7 kritik nokta...