iOS 14.5 iPhone’un son güncellemesi. iOS 14.5 güncellemesinin özellikleri neler? iOS 14.5 güncellemesi ne zaman yapılacak?

iOS 14 güncellemesi, ilk olarak Eylül 2020’de, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesinden önce çıktı. O zamandan beri Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümleri, yeni özellikleri ve hata düzeltmeleriyle ayda bir kez yenilendi. En son sürüm iOS 14.4, 26 Ocak’ta piyasaya sürüldü. 

iOS 14.5 büyük olasılıkla bu ayın sonunda gelecek. Genel beta sürümü şu anda mevcut. İşletim sisteminin en son sürümü, maske takarken telefonunuzun  ve Apple Watch’unuzun kilidini açmanızı kolaylaştıracak. Aynı zamanda uygulamaların kullanıcı izni istemesini gerektiren yeni özellikler içerecek. 

iOS 14.5 hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şeyi, genel olarak ne zaman indirilebileceğini ve hangi özelliklerin yeni ekleneceği de dahil olmak üzere sizlere derledik. 

iOS 14.5 çıkış tarihi ne zaman?

Apple’ın işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 14.5, artık herkese açık beta olarak mevcut. Bu, onu indirebileceğiniz anlamına gelir. Ancak Apple son sürümden önce hala üzerinde çalıştığı için bazı hatalar içerebilir. Bu yüzden düzenli olarak kullandığınız cihaza herhangi bir beta indirmenizi önermiyoruz. 

Apple, iOS’un yeni 14.5 sürümünün ne zaman yayımlanacağını kamuya açıklamıyor. Ancak bazı ipuçlarını takip edebiliriz. iOS 14.5 için geliştirici beta 1 Şubat’ta ve genel beta kısa süre kullanıma sunulduğundan, aynı zamanda sürümler yaklaşık olarak ayda bir çıktığından iOS 14.5’in son sürümünü mart ayında görmeyi bekleyebiliriz. 

iOS 14.5 genel beta sürümü nasıl indirilir?

iOS 14.5 genel beta sürümünü indirmek ve yeni özelliklerden bazılarını denemek istiyorsanız (hatalar olabileceğinden bunu normalde kullanmadığınız bir cihazda yapmanızı öneririz) önce Apple’ın Beta Yazılım Programlarını imzalamanız gerekir. Bunu yapmak için beta.apple.com/sp/betaprogram adresine gidin ve ‘’Kaydol’’a tıklayın. Apple kimliğinizi ve parolanızı girmeniz ve hüküm koşullarını kabul etmeniz gerekir. iOS’a dokunun ve ‘’Başlayın’’ın altında bulunan ‘’Apple aygıtınızı kaydettirin’’i tıklayın. Orada bunun nasıl yapılacağına dair daha fazla talimat bulacaksınız. 

Programın bir parçası olduğunuzda, Ayarlar > Yazılım Güncelleme’ye gidebilir ve iOS 14.5 Genel Beta’yı gördüğünüzde ‘’İndir ve Kur’’a tıklayabilirsiniz. 

iOS 14.5 güncellemesi resmi olarak geldiğinde nasıl indirilir?

Güncelleme resmen yayımlandığında, iOS 14.5’in artık mevcut olduğunu ve onu indirmek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı alırsınız. Bu uyarıyı kaçırdıysanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

OKUYUN  Başkalarının WhatsApp mesajlarını okumak mümkün mü? WhatsApp mesajlarına nasıl ulaşabilirim?

1- Ayarlar uygulamasını açın. 

2- ‘’Genel’’i seçin. 

3- ‘’Yazılım Güncelleme’’ye dokunun. 

Cihazınız Apple’ın sunucularına bağlanacak ve sizden güncellemeyi indirip yüklemenizi isteyecektir. Kurulumu tamamlamak için talimatları izleyin. Cihazınız yeniden başladığında iOS 14.5 sürümünü çalıştırıyor olacaktır. 

iOS 14.5 hangi cihazlar ile uyumlu?

iOS 14.5, iOS 14 ile aynı cihazlarla uyumlu olacaktır. Bunlar,

 • iPhone 6s, 6S Plus
 • iPhone SE,
 • iPhone 7, iPhone 7 Plus
 • iPhone 8, 8 Plus
 • iPhone X,XS,XS Max
 • iPhone 11, 11 Pro, 11 Max 
 • iPhone 12. 

iOS 14.5 hangi yeni özellikleri içerecek?

 • iPhone’unuzun kilidini açmak için Apple Watch’unuzdan Face ID’yi kullanabileceksiniz. Maske takarken bile.

Apple Watch sahipleri, saatiniz açıkken ve kilidi açıkken, yüzünüz bir maskeyle kapatılmış bile olsa iPhone’unuzun kilidini açmak için Face ID’yi kullanmanıza olanak tanıyan bir özelliği etkinleştirebilecek. Saat, iPhone’unuzun kilidinin açıldığını size bildiren dokunsal geribildirim sağlayacaktır. 

 • Seçtiğiniz varsayılan bir müzik çaları ayarlayabileceksiniz. 
 • 200’den fazla yeni emoji

iOS 14.5, insan emojileri için yeni cilt tonları da dahil olmak üzere 217 yeni emoji içerecek. Ayrıca, yanan kalp, nefes veren yüzler, bulutlardaki yüzler gibi emojiler de göreceksiniz. Şırınga emojisinde de değişiklik yapıldı. Aşıların tasvir edilmesine daha uygun hale getirmek için kan, iğne emojisinden alındı. 

 • AirPlay iOS 14.5 ve Watch OS 7.4 ile Fitness Plus antrenmanlarını izleyebileceksiniz. 

Apple Fitness Plus kullanıcılarının antrenmanlarını doğrudan AirPlay 2 uyumlu TV’lere ve cihazlara aktarmasına olanak tanır. 

 • Uygulama izleme şeffaflığı

iOS 14.5, verileri ve etkinliği izlemeden önce uygulamaların kullanıcı izni istemesini gerektiren gizlilik değişikliklerini içerir. Bu, iOS 14.3’te yayımlanan bir değişikliğe dayanır ve indirmeye basmadan önce uygulamaların hangi verildi topladığını görmenizi sağlar. 

 • Çift SIM 5G küresel destek
OKUYUN  iPhone’unuzu iOS 14.3 ile ''estetik'' hale getirin!

iPhone 12 kullanıcıları yakında küresel olarak çift SIM desteğine sahip olacak. Bu da aynı telefonda iki hizmet hattına sahip olmak için telefonun fiziksel SIM yuvasından ve dijital eSIM’den yararlanabileceğiniz anlamına geliyor. 

 • Siri güncellemeleri

Siri yakında 911’i sizin için arayabilecek ve isteği iptal etme seçeneği sunan üç saniyelik bir geri sayım göreceksiniz.

 • Konsol denetleyici desteği

Güncelleme ile Apple, PS5 ve Xbox Series X kontrol cihazları için iOS ve iPadOS desteği ekliyor, böylece telefonunuzda veya tabletinizde oyun oynayabilirsiniz.

Ayrıca Podcast’ler, Haberler ve Hatırlatıcılar uygulamalarında bazı tasarım değişiklikleri bulacaksınız.