Google’ın e-posta servisi Gmail, Microsoft Office uzantılı dosyalarla ilgili son özelliğini duyurdu. Gmail’den gelen Word, Powerpoint, Excel gibi dosyaları indirmeye gerek kalmadan Gmail üzerinde düzenleyerek, hızlıca gönderebileceğiz.

Google bir süredir kendi ofis programlarını tasarlasa da Microsoft uygulamalarına destek vermekten kaçınmıyor.  Bir süredir Gmail üzerinden Google ofis dosyalarını düzenlememiz zaten mümkündü. Bununla yetinmeyen  Google, yeni bir hamleyle Microsot’un Office programları ile de bu düzenlemeleri yapmaya olanak sağladı. Ofis işlerinde yetiştirilmesi gereken raporlar, sunumlar çok daha kısa sürede hazır hale getirilecek. Kademe kademe getirilen güncellemenin en geç iki hafta sonunda bütün kullanıcıların erişimine sunulacağı kaydedildi.

Google, herhangi bir kurulum ve lisans gerektirmeyen ofis yazılımları ile Microsoft’a ciddi biçimde rakip oldu. Özellikle, Sheet yazlımınım Microsfot’un piyasayı domine eden excel yazılımına ciddi bir alternatif. Yıllık yüzlerce lira para ödemek istemeyen işletmeler Google altyapısını tercih etmeye başladı.

Dikte Özelliği Türkçe olacak mı?

Google’ın Office programlarına yönelik hamle yapmasının haricinde, Microsfot Office’in özellikle Word tarafında hayatı kolaylaştıran sesli yazma özelliği ahyatı kolaylaştıran bir diğer unsur. Ancak, dikte özelliğinin Türkçe dil seçeneği henüz bulunmuyor. Dünya genelinde çok sayıda kullanıcının hayatını kolaylaştıran bu özelliğe Türkçe dilinin ne zaman geleceği ise merak konusu. Öyle ki Nisan ayında Microsoft forumunda başlık dahi açılan bu konuda Microsoft yetkilileri yalnızca dil desteğinin verilmediği bilgisini paylaştı.

OKUYUN  Google Android tabletler için "Eğlence Alanı" yarattı!