Dünyanın en çok kullanılan harita ve navigasyon sistemlerinden olan Google Haritalar, şu sıralar dünyanın dikkatle takip ettiği Gazze‘yi bulanık ve düşük çözünürlükte gösteriyor.

Google Haritalar neredeyse dünyanın tüm şehirlerini yüksek çözünürlüklü olarak gösteriyor. Buna Kuzey Kore‘nin başkenti Pyongyang da dahil. Fakat konu Gazze olunca ne Google Haritalar ne de Apple Haritalar şehri yüksek çözünürlüklü olarak göstermiyor.

Solda Gazze / Sağda Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang

ABD ile İsrail arasındaki 1997 tarihli bir anlaşma ile “güvenlik kaygıları” nedeniyle İsrail ve Filistin bölgelerinin yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinin ticari uygulamalar için paylaşılması yasaklanmıştı. Fakat bu yasak, ABD dışındaki şirketlerin yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini halihazırda paylaşıyor olması nedeniyle geçtiğimiz yıl kaldırılmıştı. Yani sonuç olarak ortada yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri mevcut. 

BBC, Google ve Apple’la irtibata geçti

BBC, harita servislerinde neden hala yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerine yer vermediklerini öğrenmek için Apple ve Google ile iletişime geçti. Apple, konuyla ilgili olarak haritalarını yakında 40 santimetrelik yüksek çözünürlüğe güncelleyeceğini açıkladı. Google ise uydu görüntülerinin bir dizi “sağlayıcıdan” geldiğini ifade ederek daha yüksek çözünürlüklü görüntüler elde ettikçe uydu görüntülerini yenilemeyi değerlendirdiklerini ancak şu an için söz konusu yüksek çözünürlüklü görüntülerle değiştirmeyi planlamadıklarını belirtti. Sonuç olarak ortada yüksek çözünürlüklü görüntüleri paylaşmamak için “teknik” bir neden bulunmuyor.

OKUYUN  iPhone 13'ün tasarımı bir maket ile sızdırıldı