ABD’li yazılım devi Microsoft, 24 Haziran’da gerçekleştireceği Windows 11 sunumu hazırlıklarını sürdürürken, bir yandan da eski Windows işletim sistemlerine olan desteğini kesmeye başladı.

Muhtemelen en sevilen ve unutulmaz Windows işletim sistemi olan Windows 7‘nin 17 Haziran 2021’de (yani dün) Windows Update üzerinden son sürücü güncellemesi yayınlandı. Artık Windows 7 için Windows Update güncellemeleri yayınlanmayacak.

Microsoft Teknik Program Yöneticisi Naim Mohammad, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, “Microsoft, 17 Haziran itibarıyla Windows 7 SP1, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 için Windows Update üzerinden sürücü güncellemeleri yayınlamaya son verece” diyerek Windows 7’nin artık iyiden iyiye kendi haline bırakılmış bir işletim sistemi olduğunu ilan etmiş oldu.

Microsoft kurumsal yapıdaki müşterileri için özel olarak sunulan ESU programına dahil olan işletim sitemleri, güncelleme almaya devam edecek. ESU programına dahil olan işletim sitemlerinin güncelleme alacağı son tarih ise Temmuz 2022.

Neden durduruldu?

Microsoft, Windows 7 sürücü güncellemelerinin durdurulmasını, SHA-1 sertifikalarının süresinin dolmasına bağlıyor. İş ortaklarının, sürücü güncellemelerini Microsoft Trusted Root programı aracılığı ile yayınlayabilmeleri için SHA-2 sertifikalı sürücüler yayınlamaları gerekiyor ki bu sürücüler de Windows 7 ile uyumlu değil.

 

OKUYUN  ABD, BAE'nin Huwaei'yi bırakmasını istiyor! F-35 anlaşması askıya alınabilir