Squid Game çılgınlığı sürerken bir yandan da diziyle ilgili birçok uygulama Android’in mağazası olan Play Store’da yerini almış durumda. Ancak bu uygulamalar için dikkatli olmalısınız çünkü birçoğu kötü amaçlı yazılım içeriyor.

Netflix’in Güney Kore dizisi Squid Game, dünyanın şu an en çok konuşulan konularından. Diziyle ilgili binlerce uygulama da Play Store’a ekleniyor. Bunların içerisinde kötü amaçlı yazılımlar tespit edildi. ESET’in Android kötü amaçlı yazılım araştırmacısı Lukas Stefanko, Play Store’da 200’den fazla uygulamanın bulunduğunu ve kötü amaçlı yazılım içerdiğini bildirdi.

Kötü amaçlı Joker yazılımı nedir?

ESET’in Android kötü amaçlı yazılım araştırmacısı Stefanko, Play Store’da yer alan Squid Game Duvar Kağıdı isimli uygulamayı analiz etti. Stefanko, uygulamanın kötü amaçlı bir yazılım olan Joker yazılımını barındırdığını keşfetti. Joker yazılımı birçok uygulamanın içerisine gizlenebilen ve kullanıcılar fark etmeden Premium abonelik hizmetlerine kayıt olabilen bir uygulama. Ayrıca SMS, kişi listeleri ve cihaz bilgilerini ele geçiriyor. 2019’da 472.000’den fazla indirilen 24 uygulamada tespit edildi ve geçen yıl Google’ın vitrininde 64 yeni varyant ortaya çıktı .

5000’den fazla indirilen uygulama, Google tarafından kötü amaçlı olarak doğrulandı ve mağazadan kaldırıldı. Bu tip popüler konularla ilgili içerikleri indirmeden önce iki kez düşünmenizde fayda var.

OKUYUN  Google, karanlık temayı test etmeye başladı!