Google, bu hafta Android işletim sisteminin en son sürümü olan Android 12’yi açıkladı. Şimdi geliştirici önizlemesi olarak sunulan Android 12, birkaç yeni özellik ve telefonunuzun daha iyi performans almasına yardımcı olmayı amaçlayan bazı performans düzeltmeleriyle Android 11 sürümünü aratmayacak gibi gözüküyor

Yeni işletim sistemini denemeye hevesliyseniz, Android 12 geliştirici önizlemesini indirip yükleyebilirsiniz. Ancak, ilk geliştirici önizlemesi olarak, bazı hatalar karşınıza çıkabilir. Google’ın Mayıs ayında herkese açık bir beta sürümünü yayınlayacağını belirtti. Android 12’nin bitmiş ve tamamen kullanıma açılmış sürümününse Ağustos ayı civarı gelmesi bekleniyor.

İşte Android 12’de gördüğümüz en büyük yeni özelliklerden üçü;

 

Uygulama gizlilik özellikleri

Android Developers blog gönderilerine göre Google, kullanıcılara daha fazla şeffaflık ve kontrol sağlamak için uygulamalara birkaç yeni gizlilik özelliği ekliyor. Bu güncelleme size, çerezlerin siteler arasında nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi vermekte. Diğer şaşırtıcı kısmı ise uygulamaların yanlış etkinliklerini tespit edip bilgileri dışa aktarmalarını önleyebilmekte Gizlilik ve güvenlik politikaları hakkında tepkilerden Google’da biraz nasibini almış durumda.

Yeni bir uygulama ise gözden kaçmıyor, “Nutrition Labels” adlı bu uygulama sizden toplanan kişisel verileri belirtiyor ve izin verip vermeyeceğiniz doğrultusunda bu bilgileri uygulama üzerinden engellebiliyorsunuz.

Yeniden tasarlanan bildirimler

Android 12 ile Google, daha modern ve işlevsel hale getirmek için bildirimlerin tasarımını değiştiriyor. Bir bildirime dokunduğunuzda, bu işlemi başlatmak için bir aracı hizmetten geçmek yerine sizi doğrudan yapmak istediğiniz uygulamaya veya eyleme götürüyor. Bu özellik ile zamandan tasarruf ederken işlemlerinizi hızlı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Android 12’de önemsiz bildirimleri ertelemenize ve bunu ne kadar süreyle yapacağınızı seçmenize olanak tanıyan yeni bir düğmeye sahip.

 

Tek elle kullanım modu

Android 12, Android telefonları tek elle ve baş parmağınızla çalıştırmayı kolaylaştıran birkaç tasarım değişikliği içeriyor gibi görünüyor. XDA Geliştiricileri, güncellenmiş ayarlar kullanıcı arayüzünün, tek elle daha kolay erişim için Arama çubuğunu ekranın alt kısmına taşıdığını belirtti. Ayrıca, tüm arayüzü tek elle kullanım için daha uygun hale getiren “Silky home” adlı yeni bir özellik gelmiş bulunmakta.

OKUYUN  Kısa mesajlara dikkat!