Yapay zeka, gelişen teknoloji ile her alanda karşımıza çıkıyor. Son olarak, yapay zeka teknolojisi ile Albert Einstein’in dijital versiyonu yapıldı. Ses klonlama ve ses düzenleme firması Aflorithimc ve dijital insan uzmanları UneeQ tarafından bir araya getirilen bu teknoloji, ünlü bilim insanıyla internet üzerinden sohbet edebilmeyi mümkün kılıyor.

Bu proje, Albert Einstein’in Fizik dalında Nobel Ödülü almasının 100’üncü yılını kutlamak ve büyük fizikçi hakkında daha fazla bilgi edilmesini sağlamak amacıyla yapıldı. Fikir, Einstein veya düşünceleri hakkında herhangi bir konudaki soruya hemen cevap verebilecek bir şey oluşturmaktı.

Geliştiriciler, dijital formatlarını neredeyse herkes tarafından tanınan, bilim ve teknoloji adına heyecan yaratacak bir isimle test etmek istedi ve Albert Einstein’de karar kıldılar.

Gerçeklikten ilham alınarak bu proje gerçekleştirilse de önmmli engeller de vardı. Örneğin, Einstein’in sesinin nasıl olduğunun bilinmemesi gibi. Bu konuyla ilgili  Aflorithmic’in Dijital Einstein hakkında yayınladığı basın açıklamasına göre yanıtı;“Cevap: çoğu insan bilmiyor ve muhtemelen umursamayacak. Onların umursayacakların (Dijital Einstein’ı) kolay bir şekilde anlayabilmek ve Einstein ile etkileşimde gibi hissedebilmek.”  oldu.

Tarihi kayıtlardan faydalanan ekip, Einstein’in Alman aksanına ve tiz bir sesi olduğunu söylüyordu. Bu noktada da ekipler, sinema alanından ilham aldılar ve buradan hareketle Einstein için konuşmasının kilit özelliklerini barındıran bir karakter hazırladılar. Sonuç olarak da ortaya çıkan Alman aksanına sahip ama sakin bir şekilde İngilizce konuşan bir Einstein ortaya çıktı.

Siz yapay zeka ile yapılan dijital Einstein hakkında ne düşünüyorsunuz. Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Almanya loot box içeren oyunlara +18 yaş sınırı getirmek istiyor!