Zaman geçtikçe kendi alanı dışında günlük hayatın bir parçası haline gelmeye başlayan yapay zeka, büyük şirketlerin arkasında durduğu bir teknoloji kolu haline geliyor. Paylaşılan ilk bilgilere göre Google, gizli bir yapay zeka projesi üzerinde çalışmaya başladı.

Türk Telekom’dan sporseverlere özel limitsiz fiber internet ve Tivibu Go kampanyası Türk Telekom’dan sporseverlere özel limitsiz fiber internet ve Tivibu Go kampanyası

Yazılımcılara kötü haber bu sefer Google'dan geldi

Teknoloji devi Google’ın çatı şirketi olan Alphabet ile geliştirdiği bir projeyle şaşkınlık yarattı. Bahsi geçen bu proje ise, şimdiden yazılımcılara çalışacak başka iş kolları aratacak gibi duruyor.

google kürtaj (1)

Google Labs tarafından geliştirilen bu teknoloji, yapay zekanın kendi kendine istenilen kodu yazması ve sorunlu olan kodları düzeltilmesi için geliştiriliyor. Yapay zekanın resim yaptığı ya da haber yazdığı haberleri gündeme gelmişti. Ancak bu şekilde kendi başına yetebilen ayrı bir işe el atacağı pek de öngörülmüyordu.

Google'ın yeni yazılım yapay zeka projesi: Pitchfork

Paylaşılan haberlere göre Google yapay zeka projesi başarılı olduğu takdirde şirket, ilk olarak kendi bünyesindeki yazılımcıları işinden edebilir. Bunun yanı sıra projenin ‘Pitchfork‘ olarak adlandırıldığı iddia ediliyor. Projenin temel amacı ise makine öğrenimi yardımıyla bir yapay zekanın kendi kendine kod yazmasını sağlayabilmek.

Konuya ilişkin bir Google sözcüsü ise açıklamaları ise şu yönde oldu: “Pitchfork ekibi, geliştiricilere yardımcı olacak farklı kullanım durularını keşfetmek için şirketin araştırma ekibiyle yakın bir şekilde çalışıyor.”

İlk başlarda bu proje, önce Python programlama dilinin kod tabanını insan olmadan yeri sürümlere güncellemek için oluşturuldu. Ancak zamanla bu hedef de değişiklik gösterdi. Google’ın Pitchfork projesi üzerinde çalıştıklarını onaylaması ve şirket çalışanlarının da bu iddiaları doğrulamasından ardından yapay zekanın yazılım işini devralacağını doğrular nitelikte oldu. Ancak belirtmek gerekir ki şirkette yazılımcı çalışanların tam olarak işten çıkarılıp çıkarılamayacağı hakkında kesin bir bilgi yok.