Bir sosyal medya kullanıcısı, Dünya’nın son günün çekilen selfilerin nasıl olacağını merak etti ve bunu bir yapay zekaya (AI) sordu. Aldığı yanıtlar ise oldukça ürkütücü.

Robot Overloards isimli TikTok hesabı, günlük olarak geleceğin nasıl olacağına dair “rahatsız edici yapay zeka ile oluşturulmuş görüntüler” yayınlıyor. Bunlardan en çok dikkat çekenlerinden biri de gezegenimizin son gününde çekilen selfie görüntüleri oldu.

Dall-E2 isimli yapay zekayı kullanarak kıyametin geldiği gün insanların çektiği selfileri canlandıran kullanıcı, oldukça tüyler ürpertici görüntüler paylaşıyor.

4_AI-generated-end-of-Earth-selfies

Yukarıda da gördüğünüz gibi yapay zekanın ortaya koyduğu görüntüler, kıyamet gününe dair bize ürkütücü bir manzara sunuyor. Mutant benzeri insanlar, arkalarında büyük yangınlar ve dumanlar çıkarken cep telefonlarından selfie yaparken görülebiliyor.

Kanlı suratlı bir adam ve onu çevreleyen dehşeti görebiliyoruz. Yapay zeka tarafından oluşturulan bu görüntüler 3 günde yaklaşık 20 milyon görüntülendi.

6_AI-generated-end-of-Earth-selfies

DALL-E2, orijinal DALL-E yapay zekasının Ocak 2021’de piyasaya sürülmesinin ardından Temmuz ayında teknoloji şirketi Open AI tarafından piyasaya sürülen bir yapay zeka görüntü oluşturucudur.

Adını 2008 yapımı animasyon filmi WALL-‘E’deki robottan alıyor. Bu güçlü ikinci nesil yapay zeka algoritması viral haline geldi ve insanları eğlendirmeden, rahatsız etmeye kadar birçok farklı kategoride resimler oluşturmak için kullanılıyor. Yapay zeka verdiğiniz metinleri kullanarak görseller üretmek üzere eğitildi.

8_AI-generated-end-of-Earth-selfies

Windows 11 KB5019980 güncellemesi oyun performansı problemi nasıl çözülür? Windows 11 KB5019980 güncellemesi oyun performansı problemi nasıl çözülür?

Her ay satın alabileceğiniz kredilerle ya da ücretsiz olarak sınırlı sayıda krediyle kullanılabilen DALL-E2 için bekleme listesinde bir milyondan fazla kişi var.

Yapay zekayı geliştiren şirket Open AI, DALL-E2’nin nefret dolu ve yetişkinlere yönelik görüntüler oluşturma yeteneği kısıtlanmış durumda. Yapay zeka eğitilerek insanların aşırı derecede rahatsız edici içeriklere maruz kalmaları engellenmiş. 

@robotoverloards Asking an Ai to show the last Selfie ever taken Part: 4 #creepy#scary#ai#midjourney#dalle2 #fyp#foryoupage ♬ A Burning Memory - Reece Moseley

Bunun yanı sıra, tanınmış kişilerinki de dahil olmak üzere gerçek kişilerin yüzlerinin fotogerçekçi kopyalarının oluşturulmasını önlemek için gelişmiş teknikler de yapay zekaya öğretildi.

Siz de bahsettiğimiz Robot Overloads TikTok hesabının paylaştığı, klostrofobinin nasıl hissettirdiği, cehennemin nasıl görüneceği ya da bir seri katilin zihninde neler göründüğe dair yapay zeka görüntülerini izlemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Ekran Resmi 2022-08-09 09.55.36