Yapay zekanın öncülerinden biri olan Geoffrey Hinton, işinden ayrılarak insanların dikkatini çekmeye çalıştı. "Yapay zekanın babası" lakaplı Geoffrey Hinton, teknolojiyle ilgili riskler konusunda özgürce uyarmak için Nisan ayında Google Başkan Yardımcısı ve mühendislik görevlisi olarak istifa ettiğini söyledi. Araştırmacı, Google'ın ChatGPT, Bing Chat ve benzeri modellerle rekabet etmek amacıyla halka açık yapay zeka sürümleri üzerindeki önceki kısıtlamasından vazgeçerek birden çok etik soruna kapı açmasından endişe duyuyor.

Hinton, kariyerini genellikle yapay zekanın anahtarı olan sinir ağlarını incelemeye adadı, ancak en çok 2012'de bir nesne tanıma sistemi geliştirmesiyle ismini tüm dünyaya duyurmayı başardı. Çığır açan bu sinir ağı, ortak nesneleri tanımaya yardımcı olmak için eğitim görüntülerini kullanabiliyor. Google, 2013 yılında Hinton'un DNNresearch girişimini satın aldı ve icadının altında yatan konsept, günümüzün üretken teknolojisine yol açan bir gelişme dalgasının desteklenmesine yardımcı oldu.

google-5

Meta'nın güncellenmiş yapay zekası Llama, 'en zekisi' olacak! Meta'nın güncellenmiş yapay zekası Llama, 'en zekisi' olacak!

Yakın vadede Hinton, üretici yapay zekanın bir yanlış bilgi dalgasına yol açabileceğinden endişe ediyor. Ayrıca, bunun sadece "zor işleri" ortadan kaldırmakla kalmayıp, bazı işleri tamamen değiştirebileceğinden de endişe ediyor. Hatta ileriye dönük olarak, bilim insanı hem tamamen otonom silahların olasılığı hem de yapay zeka modellerinin eğitim verilerinden tuhaf davranışlar öğrenme eğilimi konusunda endişeli. Bu sorunlardan bazıları teorik olsa da Hinton, düzenlemeler veya etkili kontroller geliştirilmeden kontrol edilemeyecek bir gelişmeden korkuyor.

Hinton, Google'ın OpenAI ve diğerlerinin bazen insan zekasından üstün olduğuna inandığı yapay zeka sistemleri yaratmaya başlamasıyla değişmeye başladığını söylüyor. Araştırmacı, yapay zekanın yalnızca son beş yılda hızla geliştiğini ve önümüzdeki beş yıl içinde olabileceklerin "korkutucu" olduğunu öne sürüyor.

Editör: Enes Sapmaz