Jason Allen, Colorado State Fair güzel sanatlar yarışmasının “Dijital Sanatlar" kategorisinde “Theatre d'Opera Spatial” başlıklı sanat eserini sundu, ancak eseri Midjourney adlı popüler bir metinden görüntüye yapay zeka programı kullanarak yarattı.

Yapay zeka tarafından oluşturulan resim, Twitter gündemine oturdu

Allen'ın galibiyetini anlatan bir Twitter gönderisi bu hafta başlarında platformda viral oldu. Gönderi güçlü bir popülerite yakaladı ve birçok kullanıcı Allen bir dolandırıcı olduğunu iddia etti. Ancak, onca lafa rağmen Allen, yine de, bu yaptığı eylemlerini savundu.

sanat-eseri-yapay-zeka-_1_

The Pueblo Chieftain'e açıklama yapan Allen, “Yapay zeka sanatını kullanarak bir açıklama yapmak istedim” dedi.

"Bunu başardığımı hissediyorum ve bunun için özür dilemeyeceğim."

Metinden görüntüye yapay zeka sistemleri, görsel kalıplar için çıkardıkları milyarlarca görüntü ve metin açıklama üzerine eğitilirler. Kullanıcılar daha sonra, bilgi istemi olarak bilinen metin açıklamalarını görüntü ve bilgilerle besler. Bunun sonucunda yazılım, eğitim verilerine dayanarak bu açıklamaya uyan bir görüntü oluşturur.

Yapay zeka sistemleri gittikçe daha erişilebilir hale geldi

Bu sistemler daha önce OpenAI ve Google gibi iyi finanse edilen teknoloji şirketlerinin özel alanı olmasına rağmen, son aylarda giderek daha erişilebilir hale geldi. Allen tarafından kullanılan ve Midjourney adlı sistem, en popüler olanlardan biri olarak ve genellikle çağdaş dijital sanat stillerini taklit eden ince ayarlanmış estetiğiyle tanınıyor.

Midjourney'e kullanıcıların sanat eserlerini gösterdikleri ve proje çıktılarını nasıl iyileştireceklerine dair ipuçlarını değiştirdikleri bir Discord sunucusu aracılığıyla erişilebilir.

Tokyo'da yeni evlerin güneş paneli bulundurması zorunlu hale geliyor Tokyo'da yeni evlerin güneş paneli bulundurması zorunlu hale geliyor

Allen, geçtiğimiz Cuma günü Discord'da yarışmayı kazandığını belirterek, "Midjourney'i rekabetçi bir şekilde kullanmaya başladım ve vay! En sevdiğim bir parçayla kazandığım için daha heyecanlı olamazdım.” dedi.

sanat eseri yapay zeka (1)

Allen, gösteride insanlara parçanın “AI kullanılarak oluşturulan dijital sanat” olduğunu söylediğini söyledi. Allen'ın girdiği yarışmanın kuralları, kategorisini yalnızca "Yaratıcılık veya sunum sürecinin bir parçası olarak dijital teknolojiyi kullanan sanatsal uygulama" olarak tanımlıyor.

Kullanıcılar, bu durumu şiddetle kınadı

Metinden yapay zekaya görüntü oluşturucuları son zamanlarda daha da popüler olmaya başladı. Colorado Tarım Bakanlığı iletişim direktörü Olga Robak yapıtığı bir açıklamada, Allen'ın sunduğu bildiride Midjourney'in kullanımından gerçekten bahsettiğini ancak nasıl çalıştığını açıklayıp açıklamadığını söylemediğini doğruladı.

Twitter'da, Allen'ın galibiyetine bazı tepkiler daha aşırıydı. Bir kullanıcı, "Sanatçılığın ölümünün gözlerimizin önünde ortaya çıkışını izliyoruz" derken, bir diğeri ise sanat eserinin artık mümkün olduğunca ucuz ve hızlı bir şekilde üretildiğinden yakındı.