Daha önce hiç film yapma tecrübesi olmayan ve yapay zeka ile ilgili bir çalışma tecrübesi bulunmayan sinir bilimci Fabien Stelzer, 70'ler bilim kurgu temalı bir film için yapay zekayı kullanıyor. Yapımdan gelen ilk videolar ise oldukça gelecek vadediyor.

Alman teknoloji girişimcisi Fabian Stelzer, 70'ler tarzında bir bilim kurgu filmi çekmek için yapay zekayı kullanıyor. Filmde yapay zeka tarafından üretilmemiş olan tek şey ise Stelzer'in kendi sesi olacak. 'Salt' isimli filmden ilk videolar da yayınlandı. Yayınlanan görüntüler oldukça iyi gözüküyor diyebiliriz.

Yapay zekanın çektiği film: SALT

"Salt" filmi uzayda bir gezegende ortaya çıkan devasa ve garip bir tuz yapısı ile ilgili. Oldukça basit bir temele dayanan film için Twitter üzerinden sinirbilimci Stelzer, takipçilerinin hikayeyi şekillendrimesine izin veriyor. Yapay zeka kullanarak 'hikayeni kendin seç' yöntemi kullanılıyor.

Twitter üzerinden gelişmeleri takipçileriyle paylaşan Stelzer'e göre yapay zekanın bu şekilde kullanılması en az fotoğrafın icadı kadar önemli. Hatta yazının icadı kadar önemli olabileceği gibi bir abartı yorumda da bulunuyor. Stelzer, yapay zeka sayesinde film yapımının önündeki birçok engel kalkmış oluyor.

DALL-E 2, Stable Diffusion ve Midjourney gibi yapay zekaları kullanarak filmi yapmaya devam eden Stelzer, filmde kullanılacak görüntüleri ve sesleri ise bir dakikalık metin açıklamaları şeklinde yazıyor. Bu açıklamalarda kamera açılarından VHS bozulma efektlerine kadar her şey yer alıyor. Stelzer, bütün büyük şeylerin deney olarak başladığını da ifade ediyor.

Siz bu yayınlanan görüntüleri nasıl buldunuz? Yapay zekanın ileride filmler için kullanılabileceğini düşünüyor musunuz?