Vancouver Adası'ndan Brooke Sattar, geçenlerde bazı arkadaşlarıyla Alberni Körfezi'nde balık avlarken, karides tuzağının normalden biraz daha ağır olduğunu fark etti. Doğal olarak, Sattar başlangıçta bunun tuzağın işini yaptığı ve karideslerle dolu olduğu anlamına geldiğini varsaydı, ancak onu sudan çıkardığında çok geçmeden aslında devasa bir ahtapotun tuzağın üstünde olduğunu gördü. Kuzey Pasifik dev ahtapotu olduğu düşünülen bu ahtapot, Nature Conservancy of Canada'ya göre en büyük, en uzun ömürlü ahtapot türü.

İşte o görüntüler:

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!
@brookesirah Today’s catch caught us!  The octopus held on for a bit then let go and swam back down. Coolest signt i’ve seen!  #pacificoctopus ♬ original sound - brookesattar

Sattar, dev ahtapotun sarılı olduğu kafesi çıkardıkları sırada telefonunun kayıt düğmesine çoktan basmıştı ve bu inanılmaz anı kaydetmeyi başardı. Klipte ekip arkadaşlarından birinin şöyle dediği duyuluyor: “Aman Tanrım, şaka yapıyorsun! Bu çok büyük!”

Başka bir ses ise “Onu götürmek ister misin? Hiç bu kadar büyüğünü görmemiştim. Vay canına!" diyor.

Bir başkası ise “Bu büyük bir ahtapot. Onu yemek istiyorum ama nasıl alacağımı bilmiyorum.” diyor. 

Global News'e konuşan Sattar, "Büyük bir ahtapot çıkardık. İki ya da üç dakika dayandı, hiç uzun sürmedi ve sonra bıraktı ve yüzerek uzaklaştı. Üç dakika gibi gelmedi ama sonra videoma baktım ve 'ah bu sadece 20 saniyelik bir video' diye düşündüm. Daha uzun hissetirmişti.” dedi.

2023-01-04 10_20_45-Window

Sattar videosunu TikTok'ta paylaşmaya karar verdi ve o zamandan beri 40 milyondan fazla izlendi. Videoyu gören TikTok kullanıcıları da dehşete düştü.

İşte videoya yapılan bazı yorumlar:

  • "Kabus gibi. En büyük korkularımdan"
  • "Hayatım boyunca okyanusun o derin kısmına gitmeyeceğim"
  • "Bu beni bir köpekbalığından daha çok korkutur."
  • "Bu bir yavru Kraken, ahtapot falan değil"

Sattar, haber kaynağına, sıra dışı klibi dünya çapında bu kadar çok insanla paylaşabildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Kuzey devi Pasifik ahtapotu genellikle beş metre uzunluğa ve 20 ila 50 kilograma kadar büyür, ancak şimdiye kadar kaydedilen en büyüğü 9,1 metre uzunluğunda ve 272 kg ağırlığındaydı.

Editör: Burak Karahan