Microsoft'un oyuncular için vazgeçilmez olan Xbox Game Pass abonelik servisine yeni bir özellik ekleniyor. Aile ve arkadaşlarınızla ortak kullanabileceğiniz bir plan üzerinde çalışan Microsoft, yeni servisine  Game Pass Friends & Family (Game Pass Arkadaşlar ve Aile) ismini verecek. Servisle ilgili bir görsel Twitter'da ortaya çıktı.

Xbox Game Pass Friends & Family nedir?

Microsoft aslında aile planını bir süre önce Kolombiya ve İrlanda'daki Game Pass kullanıcıları için test etmeye başlamıştı.  Halihazırda test programına kayıt olan Game Pass aboneleri, 4 kişiye kadar hesabı kullanabiliyordu.

Son olarak yukarıda gördüğünüz görsele göre bu plan hem arkadaş hem de aile üyeleri için geçerli olacak. Logodaki Friends & Family (Arkadaşlar ve Aile) yazısı burada bu bilgiyi bize sağlıyor. Microsoft’un iki ülkedeki test kullanıcılarına herhangi bir aile kısıtlaması koymadığını hatırlatmak da lazım. En fazla 4 kullanıcı ve aynı aileden olma zorunluluğu vardı.

Game Pass Friends & Family resmi olarak duyurulmadı ancak İrlanda'da normal fiyattan daha yüksek bir fiyatlandırma ile abonelere sunuluyor. Tabii ki 4 kişiye kadar kullanılabildiğini düşünürsek yine de daha ucuz bir paket olarak karşımıza çıkıyor.

Normal Game Pass aboneliğinin 12.99 euro olduğu İrlanda'da, aile planının fiyatı 21.99 euro olarak belirlenmiş. Yani kişi başına 4.4 euro gibi oldukça uygun bir fiyat karşımıza çıkıyor. 

xbox gamepass pc widget (4)

Amazon Prime Gaming Aralık 2022 oyunları belli oldu Amazon Prime Gaming Aralık 2022 oyunları belli oldu

Türkiye'de ise Game Pass'in fiyatı 29.99 TL iken Ultimate paketin fiyatı 44.99 TL. Hem PC kullanıcıları hem de Xbox kullanıcıları bu fiyat üzerinden servisi kullanıyor. Bu fiyat ile bir karşılaştırma yaparsak muhtemelen 140-150 TL arasında bir fiyatlandırma ile Xbox Game Pass aile aboneliğinin ülkemizde satışa sunulacağını tahmin edebiliriz.

Game Pass Friends & Family’nin ne zaman dünya genelinde kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Yeni aile planına dahil olan 4 kullanıcı da Xbox Game Pass Ultimate’in tüm avantajlarını içerecek. Yani tek bir abonelik ile Xbox Cloud Gaming, Xbox Live Gold ve PC Game Pass’e erişmek mümkün olacak.

Xbox Game Pass'in yeni aile ve arkadaş planının, servise olan ilgiyi artıracağı kesin gözüküyor.