2021 yılında çıkan Windows 11, küçük güncellemelerle eksiklerini kapatmaya çalışsa da hala önemli eksiklere sahip. Windows 11 2022 (22H2) güncellemesi sistemin ilk büyük yükseltmesi olacak ve şikayet edilen eksiklerden bir çoğunu kapatacak gibi görünüyor.

Microsoft, Windows 11 2022 (22H2) güncellemesini kademeli olarak dağıtmaya başladı. Firma güncellemey ibölge bölge dağıtacak ve her sisteme aynı anda güncelleme gözükmeyecek. Bu yüzden güncelleme sizde gözükmüyorsa biraz daha beklemeniz gerekebilir. Güncellemeyi kontrol etmek için Ayarlar > Windows Update sekmesinden güncelleştirmeleri denetlemenizi öneririz.

Windows 11 2022 (22H2) nasıl indirilir?

Eğer Windows 11 21H2 sürümündeyseniz yukarıda belirttiğimiz gibi Windows Update aracı ile denetleme yapıp cihazınızı yeni sürüme güncelleyebilirsiniz. 

Eğer sıfırdan bir kurulum yapmak için uygun bir cihazınız varsa ya da indows 11 22H2 sürümü size sunulmuyorsa, BURAYA TIKLAYARAK Windows 11 22H2 indirme linkine ulaşabilirsiniz.

Windows 11 2022 (22H2) ile gelen yenilikler neler?

Windows 11'in ilk büyük güncellemesiyle önemli yenilikler geliyor. Dosya Gezginine getirilen sekme özelliği sayesinde oldukça ciddi bir oranda kullanılabilirlik artırılmış gibi duruyor. Ayrıca birden fazla pencere açtığınızda hepsini tek bir Dosya Gezgini penceresinde tıpkı Chrome gibi tarayıcılarda olduğu gibi açılacak. Bu sayede kullanım kolaylığının yanı sıra daha temiz bir masaüstü de mümkün kılınacak.

windows1122H2

Windows 11'in güncellemesiyle Başlat Menüsü de değişikliklere uğramış. En baştan beri kullanıcıların istediği  sabitlenmiş uygulamalar iOS ve Android’de olduğu gibi artık klasörler halinde görülebiliyor. Yine daha minimalist ve temiz bir görüntü sağlanmış oluyor böylece. Kişiselleştirme alanındaki Başlat ile ilgili kısımda standart, daha fazla uygulama veya daha fazla öneri seçenekleri de sunulmaya başlanmış.

Görev Çubuğu'nda da değişiklikler yapılan yeni güncellemede, sürükle-bırak özelliği geri geliyor. İleride Görev Çubuğu ile ilgili daha fazla yenilik getirileceği de belirtiliyor.

2022-09-21 11_53_00-Window

Tasarımsal olarak birçok değişikliğin de yaşandığı yeni Windows 11 2022 güncellemesiyle genel animasyonlar ve simgeler gibi pek çok alanda iyileştirmeler yapıldı.

Görev Yöneticisi'nde yapılan tasarım değişikliği ise en çok dikkat çeken kısım. Artık koyu temaya sahip olan Görev Yöneticisi, tamamen yenilenmiş durumda. Ancak Paint gibi birkaç uygulama hala koyu temaya sahip değil.

gorev-yoneticisi

Erişilebilirlik seçenekleri de eklenen güncellemede anlı Altyazılar özelliği gelmiş durumda. Şimdilik sadece İngilizce olan ve daha sonra diğer dillerin de ekleneceği özellik ile  bilgisayarda çalan herhangi bir sesin doğrudan metne dönüştürülmesi sağlanıyor.

Ayarlar > Erişilebilirlik > Ses kısmında özelliği etkinleştirmeniz ya da Win + CTRL + L Windows kısayolunu kullanarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

canli-altyazi

Windows 11 2022 Güncellemesi ayrıca odak ve "rahatsız etmeyin" modlarında bazı iyileştirmelere yer veriyor. Bildirim panelinde daha fazla seçenek sunan rahatsız etme butonu bulunuyor ve odak oturumu oluşturulması yine buradan sağlanabiliyor.

Japonya "disketlere" savaş açtı! Japonya "disketlere" savaş açtı!

Detaylar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz: