Windows 11’de birçok sistem ayarını yönetmenize izin veren bir Tanrı Modu (God Mode) olduğu keşfedildi. XDA-Developers kullanıcıları bu “Tanrı Modu”nun detaylarını ve nasıl erişilebileceğini paylaştı. Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11, kullanıcılara yeni bir Ayarlar uygulaması sunmuş olsa da bu model arayüzü genellikle tüm kullanıcılar için yeterli olmayabiliyor. Daha detaylı ayar seçeneklerine erişmek için Windows 11’de “Tanrı Modu” olarak adlandırılan ve 200’den fazla ayara hızlı bir şekilde erişebileceğiniz bir özellik olduğu ortaya çıktı. Windows 11’deki Tanrı Modu, Denetim Masasında gördüğümüz seçeneklerin tümünün ve daha fazlasının kısayollarını içeren bir klasördür. Kontrol Panelinin kafa karıştırıcı olabilecek arayüzünde gezinmek zorunda kalmadan tüm bu kısayolları hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirdiği için oldukça kullanışlıdır. Tüm ögeler sıralanır ve gruplar halinde size sunulur. Böylece daha rahat istediğinizi bulabilirsiniz.

Peki Windows 11’de Tanrı Modu nasıl etkinleştirilir? İşte detaylar…

Apple marka olmayan kulaklıklar iPhone'larda çalışır mı? Apple marka olmayan kulaklıklar iPhone'larda çalışır mı?

Windows 11 Tanrı Modu nasıl açılır?

Windows 11’de Tanrı Modu’nu (God Mode) etkinleştirmek oldukça kolay. Ayrıca tüm ayarlara tek bir menüde ulaşmak ve bu Tanrı Moduna erişmek olduka risksiz bir yöntemdir. Yani korkmanız gereken bir şey yok. Windows 11 Tanrı Modu’nu etkinleştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Masaüstünde yeni bir klasör oluşturun. Bunu yapmak için masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve ‘Yeni’ menüsünden ‘Klasör’ü seçin.
  • Klasörün adını "GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}" olarak ayarlayın. (Tırnak işaretleri olmadan)

  • Adı değiştirdikten sonra Enter’a bastığınızda bu isim kaybolacak ve Kontrol Paneli simgesine dönüşecek.
  • Artık bu klasör içeriside bütün ayarlara ulaşabilirsiniz. Otomatik Kullan, kullanıcı hesapları, disk optimizasyonu vb. gibi her şey için ayarları bulacaksınız. Toplam 211 farklı seçenek karşınıza çıkacaktır. Tabii bu kullandığınız Windows sürümüne göre değişebilir.

  • Ayrıca bu klasör içerisinde yer alan istediğiniz bir ayarı masaüstüne sürükleyip bırakarak kısayol da oluşturabilirsiniz.

  • Eğer bu Tanrı Modu özelliklerini kullanmayacağınızı düşünüyorsanız masaüstünde oluşturduğunuz klasörü silerek ondan kurtulabilirsiniz.